Jak poprawić krążenie ? Naturalne sposoby na poprawę krążenia

Uczucie ciągłego zimna, lodowate dłonie i stopy, skurcze kończyn, pękające naczynka czy chroniczne zmęczenie są najczęstszymi objawami problemów z krążeniem. Niestety na powyższe objawy skarży się coraz więcej osób. Okazuje się jednak żeby poprawić cyrkulację krwi w organizmie wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka drobnych zmian. Dowiedź się jak w naturalny sposób poprawić krążenie krwi. Jak poprawić krążenie ? Naturalne sposoby na poprawę krążenia.

Jak poprawić krążenie? Naturalne sposoby na poprawę krążenia

Sprawnie funkcjonujący układ krążenia dostarcza składników odżywczych wraz z krwią do wszystkich komórek ciała. Przyczyn problemów z krążeniem jest mnóstwo. Ciąża, wzrost masy ciała, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, zła dieta, starzenie się organizmu, hipotonia czyli niedociśnienie, przyjmowanie niektórych leków czy choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca. Objawami świadczącymi o problemach z krążeniem mogą być między innymi:

 • Zimne dłonie, stopy, palce (nie związane z porami roku)
 • Zmęczenie
 • Skurcze mięśni
 • Drętwienie u rąk i nóg
 • Ból
 • Pulsujący, mrowiący, kujący ból w kończynach
 • Łysienie ( utrata włosów )
 • ból spowodowany zmniejszeniem przepływu krwi podczas ćwiczeń
 • Skurcze
 • Zawroty głowy lub oszołomienie
 • Sucha, swędząca skóra
 • Obrzęk
 • Bóle głowy
 • Skurcze podczas czynności
 • Błędy pamięci spowodowane złym przepływem krwi do mózgu
 • Spłycenie oddechu
 • Zmiany w odcieniu kolorytu skóry
 • Owrzodzenia, które nie goją się dobrze, infekcje skórne
 • Żylaki

Objawów świadczących o problemach z krążeniem krwi nie wolno bagatelizować i po ich zauważeniu należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ słabe krążenie może być skutkiem takich chorób jak cukrzyca, niewydolności serca, miażdżycy, choroba Raynauda, choroba tętnic obwodowych czy zakrzepica żył głębokich.

Naturalne sposoby na poprawę krążenia

Ćwiczenia

Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem czy brak aktywności fizycznej są najczęstszymi przyczynami problemów z krążeniem. Regularne ćwiczenia fizyczne o odpowiednim natężeniu są świetnym lekarstwem na zachowanie zdrowego układu krążenia. Ważne jest żeby ćwiczenia były dostosowane do możliwości pacjenta, dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z trenerem osobistym jaki na pewno pokieruje i przygotuje początkowy zestaw ćwiczeń. Na sam początek dobrym rozwiązaniem jest spacer, 30 minutowy jogging czy wykonywanie przysiadów. Ważne jest żeby ćwiczenia były wykonywane regularnie.

Ciepło- zimno

Naprzemienny ciepły i zimny prysznic jest bardzo skutecznym sposobem na poprawę krążenia krwi, Stymulowane wodą o różnej temperaturze naczynia krwionośne na zmianę rozszerzają się i zwężają, a krew płynie przez nie raz szybciej, a raz wolniej. Taki zabieg pobudza układ krwionośny, pomaga oczyścić żyły ze złogów i polepsza krążenie nie tylko w skórze, ale też w narządach wewnętrznych.

Zioła i ostre przyprawy

Niektóre zioła i przyprawy mają właściwości dzięki, którym możliwa jest poprawa krążenia krwi. Są to czarny pieprz , pieprz cayenne , imbir, głóg, miłorząb japoński, tymianek, kurkuma.

Suplementacja

Żeby poprawić przepływ krwi w żyłach warto sięgnąć po witaminę C, kwasy omega-3, żelazo, witaminę E czy koenzym Q10. Produkty bogate w te witaminy to przede wszystkim papryka, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, brukselka, szpinak, pietruszka (natka), truskawki, ryby morskie, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, kiełki oraz zarodki nasion zbóż, produkty pełnoziarniste, morele, suszone śliwki, jagody, jabłka.

Zmiana nawyków i stylu życia

Bardzo często kiedy pacjent ma słabe krążenie, lekarze zaczynają wywiad od pytania o poziom stresu. Dzieje się tak dlatego, że gdy ciało doświadcza stresu, naczynia krwionośne zwężają się. Oprócz stresu na krążenie krwi duży wpływ mają niestety używki takie jak papierosy i alkohol oraz dieta, w której spożywana jest duża ilość wysokoprzetworzonej żywności, soli, cukru, prostych węglowodanów. W wypadku pojawienia się objawów świadczących o problemach z krążeniem to warto zmienić powyższe nawyki.

Masaż

Dzięki masażowi twój organizm zwiększy wydzielanie rozszerzającej naczynia krwionośne histaminy, która zwęża naczynia i podniesie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Masaż przede wszystkim polecany jest w wypadku pojawienia się takich objawu jak zimne dłonie i stopy. Regularny masaż kończyn potrafi skutecznie poprawić ich krążenie.

Czekolada

Zawarte w czekoladzie kakao jest doskonałym źródłem antyoksydantów, flawonoidów i teobrominy. Substancje te mają bardzo dobry wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych i komórek serca, usprawniają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, obniżają ciśnienie krwi. Ważne jest żeby stosować gorzką czekoladę z jak największą zawartością kakao.