Zespół jelita drażliwego- naturalne sposoby leczenia

Zespół jelita drażliwego( IBS) to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Szacuje się, że występuje u około 20% dorosłej populacji w Europie. Najczęściej objawia bardzo silnym bólem brzucha oraz naprzemiennie występującymi biegunkami i zaparciami, które nasilają się w okresie zwiększonego stresu. Pojawić się może również ból podbrzusza, wzdęcia i gazy i, odgłosy przelewania się w brzuchu, uczucie pełności w jamie brzusznej nawet po spożyciu niewielkiego posiłku. Zespół jelita drażliwego jest dolegliwością jaka pogarsza komfort życia, a niekiedy potrafi zdezorganizować całe życie. Dowiedź się jak poradzić sobie dolegliwościami zespołu jelita drażliwego bez stosowania farmaceutyków? Zespół jelita drażliwego- naturalne sposoby leczenia.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego nazywany również nadpobudliwością jelita grubego. Jest to zespół objawów i dolegliwości spowodowanych przez nadmierną pobudliwość tego jelita. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca poznane, ale przypuszcza się, że duży wpływ na pojawiające się dolegliwości mają:

  • częste sytuacje stresowe, stany lękowe, nerwica,
  • przebyte infekcje układu pokarmowego,
  • złe nawyki żywieniowe( jedzenie w pośpiechu, nieregularne posiłki czy spożywanie wysoko przetworzonej żywności),
  • czynniki genetyczne.
  • nadużywanie alkoholu,
  • siedzący tryb życia i nadwaga,
  • nadużywanie alkoholu,

Do najczęstszych objawów zespołu jelita drażliwego należą: ból brzucha i naprzemienne zaparcia i biegunki. Inne objawy to obecność śluzu w kale, wzdęcia, nudności, zgaga, uciążliwe odbijania, gazy. Może pojawić się również uczucie przelewania się w brzuchu czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Najbardziej charakterystyczną cechą tej choroby jest występowanie powyższych objawów w różnych kombinacjach i nasileniu. Żeby dolegliwości trawienne nazwać zespołem jelita drażliwego to objawy muszą pojawiać się przez co najmniej 3 miesięcy. Objawy nie muszą występować codziennie, mogą znikać, a sama dolegliwość nawracać.

Zespół jelita drażliwego- naturalne sposoby

Naturalnymi sposobami leczenia zespołu jelita drażliwego nazywamy przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych. Zmiany w żywieniu mają za zadanie usprawnić proces trawienia i zapobiec podrażnieniom jelit. Zmiany są kwestią indywidualną i nie ma stałej recepty na leczenie. Chory powinien przede wszystkim sam zaobserwować jaki czynnik powoduje pojawienie się objawów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika i opisywanie w nim po spożyciu jakich produktów pojawiły się objawy.

Oprócz założenia dziennika należy również zrezygnować z każdego produktu spożywczego jaki potocznie nazywany jest szkodliwym( napoje gazowane, przetworzona żywność, fast-food, słodycze, produkty zawierające w swoim składzie duże ilości cukru czy soli, kawa oraz używki takie jak papierosy czy alkohol). Ponadto warto również zmniejszyć w swojej diecie ilość węglowodanów, a zwiększyć natomiast ilość spożywanych produktów bogatych w błonnik. Posiłki powinny być spożywane o stałych porach najlepiej w małych porcjach w ilości 4-5 dziennie. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia to powinieneś to zmienić, ponieważ aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na pracę jelit, ponadto redukuje również stres i poprawia samopoczucie.

Ważne jest również wprowadzenie do swojej diety naturalnych probiotyków czyli przede wszystkim mlecznych napojów fermentowanych , m.in. kwaśnym mleku, kefirze, jogurtach czy mleku acidofilnym czy kiszonek.