Domowe sposoby na wszy – szybkie i tanie sposoby

Istnieje wiele szamponów i lekarstw radzących sobie z problemem wszy, jednak nie zawsze mamy do nich dostęp. Leki często są drogie i mają bardzo dużo sztucznych substancji. Dlatego dobrym dodatkiem a nawet zamiennikiem leków są różnorodne domowe sposoby na wszy w postaci płukanek, szamponów i wcierek,

Domowe sposoby na wszy mają wielu zwolenników. Większość z tych sposobów to preparaty przekazywane z pokolenia na pokolenie stosowane już przez nasze babcie. Skomponowane są z naturalnych składników, które często mamy w domu na wyciągnięcie ręki. Niestety nie są bez wad, ich przygotowanie jest czasochłonne oraz nie działają natychmiastowo, ale mimo wszystko warto je wypróbować jako dodatek do aptecznych lekarstw bądź jako całkowitą terapię wszy.

domowe sposoby na wszy

Domowe sposoby na wszy

Poniżej znajdują się najpopularniejsze domowe sposoby na wszawicę, która niestety coraz częściej dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Nie wystarczy tylko podstawowa higiena. Mimo zachowania u siebie wszystkich zasad higieny, mycia rąk, włosów to wszy przenoszą się bez problemu z osoby, która nie dba o higienę na inne osoby.

Wcierka z octu jabłkowego na wszy

Jeden z najczęściej stosowanych jak również najskuteczniejszy sposób to wcierka we włosy z octu jabłkowego. Ocet jabłkowy zapobiega wszczepianiu się nowych gnid we włosy a dzięki zawartemu kwasowi powoduje, że gnidy, które już są na włosach wysychają i wypadają. To samo działanie ma również ocet spirytusowy jednak ma on mocniejsze działalnie, które może podrażnić skórę głowy.

Ocet rozrzedź z wodą w proporcji 1:1, taką wcierkę wcieraj we włosy kilka razy dziennie – możesz użyć butelki z atomizerem. Stosuj przez kilka dni do momentu, aż problem ustanie w międzyczasie wyczesując dokładnie włosy, by usunąć martwe larwy.

Majonez na wszy

Około 100 – 200 g majonezu w zależności od długości włosów nałóż na włosy i skórę głowy. Spowoduje to, że wszy i gnidy nie będą miały dostępu do tlenu i się uduszą. Na głowę nałóż czepek i pozostaw majonez przez kilka godzin. Po tym czasie dokładnie umyj włosy mocnym szamponem, jeśli będzie potrzeba to kilkukrotnie i wyczesz wszystkie wszy.

Aby wzmocnić moc majonezu dodaj do niego ocet i olejek herbaciany, dalej postępuj identycznie.

Olejki eteryczne na wszy

Olejki eteryczne mają działanie owadobójcze. Najmocniej działają olejki z drzewa herbacianego, kokosowy, lawendowy, eukaliptusowy, anyżowy. Wetrzyj we włosy mieszankę łyżki oliwy z oliwek z wybranym olejkiem eterycznym, wmasuj w skórę głowy i pozostaw na głowie minimum przez godzinę. Po tym czasie za pomocą szamponu zmyj olej i wyczesz dokładnie włosy z martwych larw. Profilaktycznie do każdego mycia włosów możesz dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego.

Czosnek na wszy

Główkę czosnku rozgnieć w prasce, następnie dodaj do pół litra gorącej ale nie wrzącej wody i pozostaw na na minimum 8 godzin, Następnie przecedź napar do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj skórę głowy oraz włosy na całej długości i przykryj czepkiem foliowym. Czepek pozostaw na głowie minimum 8 godzin a następnie dokładnie umyj włosy.