Jakie są pierwsze objawy zaćmy? Jakie są jej przyczyny oraz sposoby leczenia?

Zaćma to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób oczu. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia nie leczoną zaćmę jako przyczynę aż 35% wszystkich przypadków odwracalnej ślepoty na świecie. Specjaliści są zdania, że z zaćmą zmaga się ponad 20 mln osób na całym świecie, w Polsce liczbę tę szacuje się na około 800 tyś. przypadków. W początkowym stadium zaćma bardzo często jest praktycznie niezauważalna, a chorzy zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie kiedy upośledzenie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dowiedź się jakie są pierwsze objawy zaćmy oraz jak ją skutecznie leczyć. Jakie są pierwsze objawy zaćmy? Jakie są jej przyczyny oraz sposoby leczenia?

Czym jest zaćma?

Zaćma (zwana również kataraktą) to zmętnienie naturalnie przejrzystej soczewki, którą mamy w oku. Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza. To naturalny proces, postępujący u każdej osoby wraz z wiekiem: najpierw soczewka traci elastyczność, następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia i rozwija się zaćma. Najczęściej zmętnienie zaczyna się w sposób praktycznie niezauważalny i nasila się wraz upływem czasu. Nieleczona zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek co sprawia, że największą grupą chorych stanowią osoby po 50 roku życia. W wieku tym oko jest już naprawdę zmęczone i zużyte, przez co naturalnie słabnie coraz bardziej. Nie jest to jednak jedyny czynnik sprzyjający jej rozwojowi. Zaćma może być wrodzonym lub degeneracyjnym schorzeniem, które prowadzi do zmętnienia, a tym samym zmniejszenia przezierności soczewki oka. Oprócz wieku ryzyko jej rozwoju zwiększają również: 

  • choroby współistniejące, np. cukrzyca,  
  • urazy,  
  • przyjmowane leki, np. sterydy,  
  • zabiegi w obrębie gałki ocznej, np. witrektomia. 

Zaćma- objawy

Zaćma może rozwinąć się w jednym lub w obu oczach. Choroba rozwija się najczęściej latami i we wczesnej fazie choroby nie dawać praktycznie żadnych zauważalnych objawów. Pierwsze objawy zaćmy często można pomylić z typowym zmęczeniem oczu co opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Do objawów zaćmy zaliczamy:

  • pogorszenie widzenia na odległość,
  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,
  • widzenie przez mgłę,
  • lepsze widzenie w pochmurne dni,
  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”,
  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia.

Jak leczy się zaćmę?

Zaćmę leczy się poprzez zabieg operacyjny zwany fakoemulsyfikacją zaćmy. Operacja odbywa się przy użyciu mikronarzędzi z pomocą głowicy z ultradźwiękami, wprowadzanych przez malutkie nacięcie rogówki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego. Kończy się wszczepieniem indywidualnie dobranej soczewki. Wszystkie kroki operacji wykonywane są przez lekarzy okulistów przy użyciu mikroskopu. Po operacji usunięcia zaćmy powstała w ten sposób rana goi się przeważnie przez okres około 2 miesięcy. Należy wówczas unikać głębokiego pochylania się, podnoszenia ciężarów, nie wolno go trzeć ani narażać na promieniowanie UV. Bezpośrednio po operacji lekarze zaleją również stosowanie przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych kropli.