Domowe sposoby na oparzenia słoneczne Dadzą ci ulgę w cierpieniach

Piękna opalenizna jest marzeniem każdego kto właśnie wybiera się na wymarzone wakacje. Ale co zrobić w sytuacji kiedy przesadzimy ze słońcem? Co robić żeby złagodzić ból, pieczenie oraz podrażnienie skóry wywołane oparzeniem słonecznym. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Co nazywamy oparzeniem słonecznym

Oparzeniem słonecznym nazywamy oparzenie górnej warstwy skóry przez promienie UV. Do oparzenia słonecznego może dojść na słońcu, ale również podczas opalania na solarium. Oznaką poparzenia słonecznego jest pojawienie się intensywnego czerwonego koloru skóry, pieczenie, swędzenie oraz ból ciała w miejscach gdzie skóra jest najbardziej podrażniona, w niektórych przypadkach mogą zacząć się pojawiać pęcherze na skórze.

Konsekwencje opalania się i oparzeń słonecznych

Zapalenie skóry,

Infekcje skórne,

Ból, pieczenie oraz swędzenie skóry,

Przyśpieszenie starzenia się skóry,

Częste i długie opalanie może skutkować pojawienie się nowotworu skóry.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zimny prysznic lub okład

Jeżeli przesadziłaś z opaleniem i pojawiły się już pierwsze objawy poparzenia skóry czyli zaczerwienienie oraz pieczenie możesz zacząć od szybkiego prysznica. Pamiętaj żeby nie zaczynać od zbyt zimnej wody bo możesz doprowadzić do szoku termicznego, lepiej zacznij od letniej wody i stopniowo obniżaj jej temperaturę. Taki prysznic złagodzi pieczenie skóry i obniży jej temperaturę przez co będziesz czuła się lepiej.

Aloes- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Aloes to cudowna roślina, którą możesz używać między innymi podczas leczenia ran czy podrażnień skóry. Lecznicze właściwości ma miąższ zawarty w liściach, wystarczy, że rozsmarujesz go na poparzoną skórę. Jeżeli nie masz dostępu do rośliny zamiennie możesz stosować żel z aloesu jaki dostępny jest w każdej aptece. Warto zaopatrzyć się w niego przed wyjazdem na wakacje.

Jogurt naturalny

Szukasz szybkiego sposobu jaki da ci ulgę w cierpieniach wywołanymi oparzeniem słonecznym? Posmaruj podrażnioną skórę jogurtem naturalnym, Jak tylko się wchłonie da ci szybką ulgę, zregeneruje podrażniony naskórek oraz zmniejszy obrzęk. Zamiennie możesz stosować maślankę naturalną lub kefir.

Owsianka- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Okład z owsianki to tani oraz szybki sposób złagodzenia objawów poparzeń słonecznych. Da ci ulgę, zmniejszy opuchliznę oraz przyśpieszy regenerację skóry.

Miód

Miód ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Rozpuść w ciepłej wodzie kilka łyżek miodu, następnie zanurz gazę lub ręcznik i połóż na podrażnionej skórze.

Ziemniak- Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Możesz przygotować okład z tartych ziemniaków lub przekroić ziemniaka na pół i następnie przyłożyć do podrażnionego miejsca na skórze. Sok zawarty w ziemniakach nawilży skórę, złagodzi obrzęk skóry oraz da ulgę w pieczeniu skóry.

Wapno i suplementacja witamin

W przypadku kiedy doszło do poparzenia słonecznego ważna jest odpowiednia suplementacja. Warto sięgnąć po wapno, witaminę A, C, E. Wszystko to przyśpieszy regenerację skóry, przyśpieszy gojenie oraz zmniejszy obrzęk.