Domowe sposoby na siniaki Jak szybko pozbyć się opuchlizny

Siniak to dolegliwość, z która styczność miał każdy z nas. Jednym całkowicie nie przeszkadzają, drudzy zaś robią wszystko żeby szybko zniknęły albo w jakiś sposób chcą je zamaskować. Dla tych drugich, którzy nie chcą się afiszować z posiadaniem siniaków lub stłuczeń przygotowaliśmy ten artykuł. Przedstawiamy domowe sposoby na siniaki.

Co to jest siniak?

Siniak to krwiak, który powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. W sytuacji kiedy dochodzi do stłuczenia, uderzenia lub jakiegokolwiek innego urazu naczynka krwionośne znajdujące się bezpośrednio zostają uszkodzone, a znajdująca się w nich krew się rozlewa na tkanki podskórne tworząc charakterystyczne dla siniaka zasinienie skóry. W początkowej fazie od urazu siniak przyjmuje barwę fioletowo-różową, następnie poprzez rozkład krwi zmienia kolor na granatowy, brązowy i ciemno-żółty, aż krew zostanie całkowicie wchłonięta przez organizm, Do powstania siniaka dochodzi najczęściej w przypadku urazu lub stłuczenia, ale również poprzez zastrzyki. Sprzyjać w powstawaniu siniaków może przyjmowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy chorowanie na marskość wątroby lub znaczący niedobór witaminy C.

Domowe sposoby na siniaki

Lód

Mrożony okład jest najczęściej wybieraną metodą na zmniejszenie obrzęku po urazie lub stłuczeniu. Zimno uśmierza ból, ale również obkurcza naczynia krwionośne i sprawi, że krew nie rozleje się do maksymalnej wielkości. Należy pamiętać o czasie, najlepiej przyłożyć zimny okład od razu po stłuczeniu jeżeli przyłożysz dopiero po godzinie to na siniaka może już nie pomóc. Oprócz okładu z kostek lodu możesz użyć mrożonki lub jakiegokolwiek innego produktu z zamrażalki.

Okład z roztworu sody

Jaki jest szybki sposób na zmniejszenie opuchlizny? Okład z roztworu sody oczyszczonej sprawi, że krwiak szybciej się wchłonie. Wystarczy, że 1 łyżeczkę sody oczyszczonej wymieszasz w 1/2 szklanki ciepłej wody. W powstałym roztworze zamocz gazę i następnie przyłóż ją do opuchlizny.

Ziemniak- Domowe sposoby na siniaki

Katalaza zawarta w ziemniakach zmniejsza obrzęk. Plasterek ziemniaka przykładaj do opuchlizny, a siniak powinien zniknąć po 2-3 dniach.

Uniesienie nóg/rąk do góry

Jeżeli siniak pojawił się na nodze albo ręce warto opuchniętą kończynę unieś do góry. Sprawi to, że obrzęk będzie mniejszy przez co szybciej się wchłonie. Podobnie jak w przypadku okładu z lodu i przy tej metodzie liczy się czas reakcji. Warto podnieś kończynę od razu po stłuczeniu.

Okład z natki pietruszki- Domowe sposoby na siniaki

Zawarta w natce pietruszki apigenina zmniejsza obrzęk oraz ból powstały podczas wypadku. Natkę pietruszki należy drobno posiekać, przyłożyć do opuchlizny i następnie owinąć bandażem. Okład z natki pietruszki stosuj kilka razy dziennie przez pierwsze 2 dni od stłuczenia.

Torebka z czarna herbatą

Myślisz, że herbata jest tylko do picia? Otóż tanina zawarta w herbacie zwęża naczynka krwionośne tym samym sprawi, że siniak szybciej zniknie.

Aloes- Domowe sposoby na siniaki

Miąższ aloesu zmniejszy opuchliznę oraz przyśpieszy gojenie się ran.

Cebula

Plasterki cebuli przyłożone do siniaka zmniejszą stan zapalny oraz przyśpieszą wchłanianie się krwi.

Czosnek- Domowe sposoby na siniaki

Czosnek ma właściwości przeciwzapalne. Okład z posiekanego czosnku zmniejszy opuchliznę .

Rozgrzewające okłady

Ciepło rozszerzy naczynka krwionośne co sprawi, że krew szybciej się wchłonie. To bardzo dobra metoda następnego dnia po stłuczeniu kiedy siniak nabiera już kolorów.