Domowe mydło – sprawdź jego przewagę nad drogeryjnymi!

Mydło jest produktem, który używa każdy z nas niestety w wyborze mydła zazwyczaj kierujemy się jego ceną, albo logiem marki. Jest to wielkim błędem. Czy zdajesz sobie sprawę jakie składniki chemiczne są zawarte w sklepowym mydle? Domowe mydło samodzielnie zrobione, to gwarancja, że nie zaszkodzimy swojej skórze oraz całemu organizmowi.

Składniki, które możemy znaleźć w komercyjnych mydłach:

Triclosan: Jest to najpopularniejszy środek antybakteryjny. Niestety, ale oprócz zabijania bakterii uszkadza ludzkie komórki.

Parbeny:  To związki, które działają silnie rakotwórczo. Na opakowaniu widnieją pod nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben i Propylparaben.

Mocznik: Może powodować zapalenie skóry. Unikaj produktów które w składzie mają Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl, DMDM hydantoin, sodium hydroxymethylglycinate

Barwniki: Nie wszystkie są szkodliwe niektóre zostały wykonane z naturalnych składników, ale część posiada domieszki metali ciężkich.

Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu będziesz posiadał wiedzę pozwalającą wykonać Ci mydło przyjazne Twojemu organizmowi oraz mydło które wykonane jest tylko z naturalnych składników.

Domowe mydło – Składniki

Składniki potrzebne do produkcji ekologicznego mydła:

  • 2 szklanki oliwy z oliwek
  • 1 szklanka wody demineralizowanej lub destylowanej
  • 60 gram wodorotlenku sodu
  • 1-2 łyżeczki wybranych ziół polecam miętę nasze mydło będzie miało ładny miętowy zapach
  • kilka kropel wybranego olejku eterycznego

Do produkcji będziesz potrzebować następujących przedmiotów:

  • Gumowe rękawice i okulary ochronne
  • Foremka do mydła
  • Nóż do cięcia mydła
  • Termometr

Domowe mydło – Wykonanie

Wlej do garnka oliwę z oliwek i podgrzej do temperatury około 50 stopni Celsjusza.

W szklanym naczyniu wymieszaj ze sobą wodę demineralizowaną i wodorotlenek sodu, jednak uważaj wodorotlenek sodu jest substancją żrąca. Załóż rękawice i okulary ochronne!!

Połącz ze sobą podgrzaną oliwę i roztwór wodorotlenku sodu i wody demineralizowanej, następnie miksuj kilka minut do uzyskania jednolitej substancji.

Następnie gotuj i miksuj jeszcze przez 15-20 minut na wolnym ogniu.

Na koniec dodaj zioła i olejki eteryczne, wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do foremki.

Foremki uszczelnij folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny, dopiero po upływie doby wyjmij mydło z foremki. Pokrój je na mniejsze kawałki szerokim, rozgrzanym nożem.

Małe mydełka zawiń ręcznikiem papierowym i odstaw na 4 tygodnie w ciepłe miejsce.

Uważaj ze względu na zawartość w mydłach wodorotlenku sodu przez 4 tygodnie nie dotykaj mydeł gołą ręką, zawsze ubieraj rękawice ochronne.