Masz piekące bóle brzucha? Sprawdź czy to nie zespół jelita drażliwego!

Zespół jelita drażliwego inaczej jest zwany zespołem jelita nadwrażliwego bądź Irritable Bowel Syndrome (IBS) a nawet nerwic a jelit. Jest to przewlekła choroba układu pokarmowego. Nie do końca znane są jej przyczyny. Główne objawy to problemy z wypróżnianiem, intensywne bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego to biegunka na zmianę z zaparciami, bóle brzucha, często intensywne, piekące i kujące, przelewanie w brzuchu. Częstym objawem jest również stolec ze śluzem. Dolegliwości mijają po wypróżnieniu. Dodatkowe objawy występujące równolegle do IDS to bóle nadbrzusza, uczucie pełności, ból żołądka. Jest to choroba nawracająca, po zakończeniu leczenia i powrotu do wcześniejszych nawyków żywieniowych, objawy nawracają, ponieważ uszkodzone mięśnie gładkie przewodu pokarmowego nie regenerują się.

Zespół jelita drażliwego – diagnoza

Wg niektórych lekarzy zespół jelita drażliwego nie jest chorobą a dolegliwością ze strony organizmu człowieka, ponieważ nie powoduje on zmian autonomicznych w organizmie. Jednak objawy są często bardzo uciążliwe i problematyczne. Nawet niewielka ilość jedzenia może powodować biegunkę, ból brzucha. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego następuje po przeprowadzeniu wywiadu oraz porównaniu objawów. W podstawowych badaniach laboratoryjnych oraz endoskopowych nie widać widocznych zmian.

Rozpoznanie następuje na podstawie „kryteriów rzymskich”. Diagnozę można postawić, gdy bóle brzucha oraz dyskomfort objawiały się przez co najmniej 12 tygodni w okresie roku. Objawy łagodniały po oddaniu stolca, nastąpiła zmiana rytmu wypróżnień oraz zauważalna zmiana wyglądu i konsystencji stolca.

IBS często pozostaje niezdiagnozowane, ponieważ objawy są krępujące co powoduje strach i wstyd przed wizytą u lekarza. Objawy mogą się nasilać jeśli żyjemy w ciągłym i przewlekłym stresie.

Zespół jelita drażliwego – leczenie

Nie ma leków, które całkowicie wyleczą chorobę. Leki dostępne bez bądź na receptę mogą łagodzić objawy. Działają one przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, wiatropędnie i przeciwbakteryjnie. Łagodzą uczucie pełności, osłabiają skurcze jelit i żołądka.

Pomocne w leczeniu jest stosowanie odpowiedniej diety oraz stylu życia. Dieta lekkostrawna, wysiłek fizyczny złagodzą objawy i wspomogą leczenie.