Pielęgnacja kaktusów – sprawdź najczęstsze błędy!

Pielęgnacja kaktusów to wbrew pozorom nie jest to najprostsza rzecz. Kaktusy to przepiękne rośliny. Uznawane są za niewymagające, rośliny które podlejemy raz na miesiąc albo nawet rzadziej, przecież na meksykańskiej pustyni rzadko pada deszcze. Tym większe jest zdziwienie na naszej twarzy, gdy ten mało wymagający kaktus nam więdnie.

Kaktusy pochodzą z Ameryki, gdzie gleba jest ich naturalnym miejscem do rozwoju, natomiast w Europie kaktusy są bardzo popularne jako rośliny doniczkowe. Można spokojnie kupić je w wielu rozmiarach, kolorach, kształtach i wielkościach. Niektóre rodzaje kaktusów dodatkowo kwitną.

Wszystkie rodzaje kaktusów mają zdolności magazynowania wody w swoich pędach, dlatego potrafią przetrwać nawet kilkumiesięczną suszę.

Najczęstszą przyczyną złego stanu kaktusów jest ich zła pielęgnacja. Te rośliny będą przepięknie prezentować się w naszych mieszkaniach jeżeli będziemy stosować się do kilku zasad.

Pielęgnacja kaktusów – podstawowe zasady

Podlewanie kaktusa

Kaktusy powinniśmy przede wszystkim podlewać wiosną, w okresie jej intensywnego wzrostu. Wieczorami możemy je delikatnie spryskać wodą. Zimą i latem powinniśmy podlewanie ograniczyć praktycznie do minimum. Najlepiej jest przesuszyć roślinę  kilka razy do roku. To jej nie zaszkodzi a tylko jej pomoże.

Ustawienie kaktusa

Kaktus powinien być położony w najbardziej nasłonecznionym miejscu w mieszkaniu, nigdy w cieniu kaktusy tego nie tolerują.

Najlepszy będzie parapet w pokoju od południowej strony, dodatkowo należy je chronić przed nadmierną wilgocią.

Jeżeli ustawimy go w ciemnym miejscu kaktus nam nie urośnie i będzie bardziej podatny na choroby.

Nawożenie kaktusa

Nawożenia wymagają rośliny które pozostają nie przesadzane co najmniej 3 lata. Należy je nawozić dwa razy do roku w okresie od czerwca do września. Zbyt częste nawożenie może skończyć się deformacją pędów i zrzucaniem pędów.

Przesadzanie kaktusa

Kaktusy przesadzamy jedynie zimą, kiedy roślina jest w stanie hibernacji. Po przesadzeniu usuwamy martwe korzenie( brązowe i suche)

Przed przesadzeniem nie podlewaj rośliny, ziemia musi być całkowicie sucha. Po przesadzeniu podlej roślinę dopiero po kilku dniach.

Temperatura otoczenia

Zimą kiedy roślina znajduje się w stanie hibernacji obniż temperaturę w jakiej znajduje się roślina, nie ustawiaj jej w pobliżu grzejnika i przenieś do najchłodniejszego pokoju.

Ziemia

Kaktusy uwielbiają przesuszoną ziemię. Podłoże do kaktusów powinno mieć następujący skład:

30% zdezynfekowanej (30 minut w gorącym piekarniku) ziemi ogrodowej z dodatkiem igliwia sosnowego,

  • 20% substratu torfowego,
  • 10% perlitu
  • 40% gruboziarnistego piasku

Taka gleba najbardziej przypomina gleby pustynne.

Nie stosujemy kompostu, ponieważ zawiera zarodniki grzybów chorobotwórczych, na które te rośliny są bardzo podatne.

Stosują ww. porady nasze kaktusy będą piękne przez wiele lat.