Dlaczego mężczyzna powinien zrobić test ciążowy? Może wskazać poważną chorobę!

Testy ciążowe kojarzą nam się praktycznie tylko z kobietami, które chcą sprawdzić czy są we wczesnej ciąży. Jeśli kobieta planuje dziecko ma zazwyczaj w domu zapas tych testów diagnostycznych, jeśli obawia się nieplanowanej ciąży to kupuje test na szybko w drogerii bądź aptece. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dla mężczyzny test ciążowy jest zupełnie nie potrzebny. Ale okazuje się, że test ciążowy służy jako diagnostyka w jednej poważnej chorobie, na którą zapadają tylko mężczyźni.

test ciążowy

Test ciążowy jako element diagnostyki nowotworów u mężczyzn

Jedna rzecz łączy ciąże u kobiet oraz nowotwór jądra u mężczyzny – podwyższone wydzielanie hormonu gonatropiny kosmówkowej (hCG). U kobiet jest produkowany w momencie zapłodnienia i można go zbadać domowym testem już kilka dni po zapłodnieniu. U mężczyzn ten hormon pojawia się wyłącznie w momencie, gdy choruje na nowotwór jądra. Pojawia się on, ponieważ komórki plemnikotwórcze nieprawidłowo się dzielą i wydzielają ten sam hormon co kobiece łożysko w trakcie ciąży. Dlatego zaleca się oprócz samobadania jąder robienie od czasu do czasu domowego testu ciążowego.

Czy test ciążowy wykryje nowotwór?

Nowotwór jądra to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u młodych mężczyzn. Co roku w Polsce wykrywa się około 800 przypadków. Na szczęście jeśli leczenie zostało podjęte wcześnie rokowania są bardzo dobre. Objawy jakie daje wczesny nowotwór to:

  • niebolesne powiększenie jądra
  • niebolesny dodatkowy guz, który nie można oddzielić od jądra
  • uczucie ciężaru w mosznie
  • ból i dyskomfort w mosznie.

W zaawansowanym stadium, kiedy nowotwór dodatkowo daje przerzuty objawy to:

  • bóle w jamie brzusznej
  • powiększone węzły chłonne
  • kaszel
  • krwioplucie
  • bóle kostne.

Domowe testy ciążowe są czułe już na niewielką ilość gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli mężczyzna cierpiący na nowotwór zrobi taki test pojawią się dwie ciemne kreski. Jednak nie należy się sugerować wynikiem domowego testu. Diagnozę choroby stawia lekarz po badaniach i przeprowadzonym wywiadzie medyczny, Testy ciążowe mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne bądź fałszywie negatywne wyniki. Dlatego najważniejsze dla wykrycia nowotworu we wczesnym stadium jest regularne samobadanie oraz regularne wizyty u urologa.