Bruzdy i plamy na paznokciach – przyczyny i leczenie

Bruzdy i plamy na paznokciach pojawiają się z wielu powodów. Niektóre są związane z problemami zdrowotnymi inne z uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź jak rozpoznać jak powstały, jak zapobiegać oraz jak leczyć. Każda kobieta chce mieć piękne i zadbane paznokcie, jednak czasem mimo codziennej pielęgnacji paznokcie są brzydkie, rozdwajają się, rozwarstwiają. Paznokcie mogą mieć również nieestetyczne plamki czy właśnie bruzdy, które są wyczuwalne w dotyku.

plamy na paznokciach

Przyczyny powstawania bruzd i plam na paznokciach

Białe linie, które mogą być grubsze bądź chudsze pojawiają się poziomo na paznokciach. Przyczyny ich powstawania mogą być bardzo różne. Najczęściej są one spowodowane:

Wysoka gorączka, stan zapalny w organizmie

W czasie poważnej choroby, szczególnie jeśli jest ona połączona z wysoką gorączką na paznokciach mogą pojawić się zmiany w postaci bruzd. Związane jest to z tym, że układ odpornościowy w tym czasie skupia się na zwalczeniu infekcji i w tym czasie „nie skupia się” tak bardzo na reszcie organizmu. Paznokcie, ale również włosy mogą być osłabione, paznokcie mogą się łamać a włosy nadmiernie wypadać i tracić blask. Po powrocie do zdrowia stan paznokci powinien się samoczynnie poprawić.

Cukrzyca

Linie na paznokciach mogą być również objawem nieleczonej cukrzycy. Przyglądaj się częściej swoim paznokciom, jeśli w najbliższej rodzinie masz przypadki cukrzycy.

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba skóry, której objawem jest odwarstwianie się skóry w tym również paznokci. Objawia się to m. in. powstawaniem poprzecznych linii na powierzchni paznokci. Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, jednak można załagodzić jej objawy. Zaleca się dietę składającą się z dużej ilości warzyw, owoców i pełnoziarnistych węglowodanów.

Zaburzenia krążenia

Bruzdy i plamy na paznokciach powstają również w połączeniu z zaburzeniami krążenia. Sposobem na poprawę będzie zdrowa dieta i zwiększenie codziennej aktywności fizycznej.

Niedobory składników odżywczych w tym cynku

Cynk jest niezbędny, aby włosy, skóra i paznokcie były w jak najlepszej formie. Jego niedobór może powodować powstawanie plam i bruzd na paznokciach, nadmierne wypadanie włosów. Można go suplementować bądź spożywać w codziennej diecie. Cynk znajduje się m. in. w: kakao, orzechach, pestkach dyni, arbuza, maśle.

Starzenie się

Niestety najczęściej plamy na paznokciach powstają w naturalny sposób i są naturalnym procesem starzenia się organizmu. Nie da się tego zlikwidować, jednak dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej można spowolnić działalnie wolnych rodników i opóźnić proces starzenia się skóry.