Dieta oczyszczająca jelita- Dlaczego warto? Jak ją przeprowadzić?

Zła dieta, szybkie tempo życia, czy niezdrowy tryb życia sprawiają, że każdego dnia w naszych jelitach gromadzą się gazy, złogi, masy kałowe czy toksyny, które niezwykle źle wpływają na nasze samopoczucie, powodują, że nie mamy energii, są przyczyną zaparć, wzdęć czy utrudniają odchudzanie. Dieta oczyszczająca jelita pozwala poczuć się lżej, poprawi samopoczucie, doda ci energii i jest dobrym początkiem do rozpoczęcia diety odchudzającej. Co jeść i jak bezpiecznie przeprowadzić dietę oczyszczającą jelita? Dieta oczyszczająca jelita- Dlaczego warto? Jak ją przeprowadzić?

Dlaczego warto oczyszczać jelita?

Każdy z nas żyje w biegu przez co nie mamy czasu na przygotowanie zdrowych posiłków. Zapychamy się więc niezdrowym fast food-em czy żywnością wysokoprzetworzoną. Nasz niezdrowy styl życia sprawia, że w jelitach tworzą się tak zwane złogi kałowe, które zwężają i blokują światło jelit, zaburzając ich pracę. Dodatkowo z resztek przemiany materii zalegających w jelitach uwalniają się niezwykle szkodliwe toksyny, które zatruwają organizm i niekorzystnie wpływają zarówno na stan zdrowia jak i również na pracę wielu ważnych narządów i układów w twoim organizmie.


Objawy świadczące o konieczności oczyszczenia jelit:

  • problemy skórne( trądzik i wysypka),
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • obniżenie odporności organizmu, częste infekcje wirusowe,
  • bóle głowy, złe samopoczucie,
  • zaburzenia snu,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • nieskuteczne odchudzanie, nadwaga,
  • ogólny brak energii i osłabienie,
  • zaparcia i biegunki.

Funkcje jelit

Funkcje jelita cienkiego– jelito cienkie jest nam potrzebne do trawienia pokarmu oraz wchłaniania do krwiobiegu składników odżywczych pochodzących z pokarmu. W jelicie czczym kosmki wchłaniają mleczko pokarmowe, które następnie wraz z krwią jest rozprowadzane do wszystkich komórek organizmu.

Funkcje jelita grubego– Jelito grube wyciąga z kolei resztki wody i składniki odżywcze z pokarmu, wcześniej przetrawionego w żołądku i jelicie cienkim. Zbija pozostałości w masę kałową, która jest później wydalana.

Dieta oczyszczająca jelita- zasady

Dieta oczyszczająca jelita powinna być oparta przede wszystkim o produkty bogate w błonnik. Powinny się w niej znaleźć duże ilości surowych lub suszonych warzyw i owoców, ale również brązowy ryż, otręby i ziarna, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana i jęczmienna. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że błonnik pokarmowy nie będzie spełniał swojej funkcji bez wypicia dużej ilości wody. Diecie bogatej w błonnik musi więc towarzyszyć duża ilość wypijanej wody – minimum 8 szklanek wody (2 litry). Ważne, by produkty były bogate w błonnik, a jednocześnie z niewielką zawartością tłuszczu, dlatego ostrożnie należy spożywać np. orzechy, które co prawda pobudzają perystaltykę jelit, natomiast mają dużo tłuszczu.

Zaleca się żeby kuracja oczyszczająca jelita nie trwała dłużej niż trzy dni i powinna zostać najpierw skonsultowana z dietetykiem. Po zakończeniu diety należy pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych i nie wracać do dawnego (nieprawidłowego) sposobu odżywania się. W czasie stosowania diety oczyszczające koniecznie trzeba zrezygnować z używek: alkoholu i papierosów. To one w dużej mierze odpowiadają także za nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i konieczność przeprowadzania detoksów.

Dieta oczyszczająca jelita- co powinno się w niej znajdować?

Do produktów bogatych z błonnik pokarmowy należą przede wszystkim warzywa i owoce( najlepiej surowe lub suszone), pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo pełnoziarniste, pieczywo typu graham, ryż brązowy, kasze, makaron pełnoziarnisty, płatki zbożowe, otręby), nasiona roślin strączkowych (np. groch, soczewica, ciecierzyca, fasola czerwona), a także orzechy, nasiona, pestki. Dobrym źródłem włókna pokarmowego są też nasiona lnu (siemię lniane), nasiona chia (szałwii hiszpańskiej), łuska gryki oraz błonnik witalny (mieszanka babki płesznik i babki jajowatej). Na pracę jelit pozytywnie wpływają również śliwki suszone, miód oraz kefiry i maślanki, rosoły i buliony. Poprawiają one perystaltykę jelit – zapobiegając zaparciom. Do diety oczyszczającej jelita  warto włączyć również kiszonki (ogórki kiszone, kiszona kapusta), które dzięki zawartości żywych kultur bakterii wspomagają rozwój mikroflory jelitowej.