Zdrowe zęby – 7 nawyków, by mieć piękny uśmiech

Chcesz mieć piękne zdrowe zęby i śnieżnobiały uśmiech? Sprawdź jak dbać o zęby oraz jakich nawyków unikać, by jak najlepiej o nie zadbać. Niektóre codzienne nawyki są bardzo szkodliwe dla naszych zębów, posiadanie zdrowych zębów to nie tylko efekt kosmetyczny ale również problem zdrowotny. Są choroby, które zaczynają się właśnie od próchnicy, nieświeżego oddechu czy braku zębów. Brah higieny uzębienia może powodować stany zapalne, bóle czy nawet niektóre rodzajów nowotworów. Dodatkowo zły stan uzębienia może wpływać na nasze samopoczucie, naszą psychikę oraz jakość życia. Samemu pomyśl, czy jeśli widzisz osobę bez kilku zębów na przodzie nie masz od razu negatywnych skojarzeń z daną osobą?

Żucie przedmiotów

Chodzi nie koniecznie o żucie gumy czy cukierków. Niektóre osoby mają tendencje do trzymania w ustach przedmiotów np. okularów, długopisów, ołówków. Powoduje to nadmierne zużywanie się zębów oraz mikro złamania i pęknięcia, które mogą powodować nadwrażliwość czy szybsze powstawanie kamienia nazębnego i próchnicy.

Niestety podobnie działa obgryzanie paznokci, które powoduje, że i dłonie i zęby mogą zacząć wyglądać nieestetycznie. Częste branie do buzi paznokci na których mogą znajdować się spore ilości bakterii może powodować choroby jamy ustnej.

zdrowe zęby

Używanie zębów jako narzędzi

Zębów nie powinno się wykorzystywać jako nożyczek, usuwać nimi taśmę, rozrywać opakowania czy co najgorsze otwierać nimi puszki i butelki. Bardzo szybko można tak uszkodzić szkliwo a co za tym idzie spowodować, że zęby będą słabsze i podatne na kolejne uszkodzenia.

Spożywanie nieodpowiednich napojów a zdrowe zęby

Są napoje, które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą negatywnie wpływać na uzębienie. Są to m. in.:

  • napoje gazowane i niegazowane z dużą ilością cukrów dodanych: posiadają spore ilości cukrów jak i kwasów, które powodują erozje szkliwa. Powoduje to nadwrażliwość i większe ryzyko próchnicy,
  • kawa i herbata pita w kilku filiżankach dziennie przebarwia zęby, robią się one żółte i jeśli nie będziemy przestrzegać higieny ten kolor będzie się pogłębiał,
  • alkohol zmniejsza wydzielanie śliny, powoduje suchość w ustach co również większa ryzyko próchnicy.

Zła higiena jamy ustnej a zdrowe zęby

Nie wystarczy tylko szczotkować i nitkować, by mieć zdrowe zęby, należy to jeszcze robić poprawnie. Złym szczotkowaniem można skutecznie uszkodzić całe szkliwo. Jaki sposób higieny jest niewłaściwy:

  • zbyt mocne szczotkowanie,
  • zbyt rzadkie wymienianie szczoteczki do zębów,
  • używanie past do zębów o niskiej jakości – pasta do zębów obowiązkowo musi zawierać fluor,
  • używanie wykałaczek zamiast nici dentystycznych – wykałaczki uszkadzają dziąsła.

Duża ilość stresów

Część ludzi podczas sytuacji mocno stresowych doświadcza szczękościsku, zgrzytania zębów. Bruksizm czyli właśnie zgrzytanie i ściskanie zębów może doprowadzić do problemów z zębami, bólów twarzy a w skrajnych przypadkach nawet problemami z otwieraniem ust i żuciem.

Palenie papierosów

Palenie jak alkohol bardzo źle wpływa na stan jamy ustnej oraz stan uzębienia. Może prowadzić do nowotworów jamy ustnej, przebarwień i długotrwałego nieświeżego oddechu. Długo trwałe palenie może spowodować uszkodzenie zmysłu smaku. Aby mieć zdrowe zęby należy od razu rzucić palenie.