Czyszczenie szyby kominka- Najskuteczniejsze sposoby na brudną szybę

[wp_ad_camp_1Kominek nie tylko pełni funkcję grzewczą, ale również dekoracyjną. Brudna i okopcona szyba wygląda nieestetycznie, z całą pewnością nie dodaje uroku salonowi, ale również zasłania nam widok na to co najważniejsze czyli widok palącego się drewna. Dowiedz się jak szybko i bez wysiłku możesz wyczyścić zabrudzoną szybę swojego kominka. Czyszczenie szyby kominka- Najskuteczniejsze sposoby na brudną szybę.

[wp_ad_camp_1

Dlaczego szyba od kominka się brudzi?

Dlaczego szyba od kominka staje si zabrudzona, okopcona i czarna? Największym wrogiem szyby kominkowej jest wilgotne drzewo. Dlaczego? Woda, która skrapla się z niedostatecznie wysuszonego drzewa podczas spalania sprawia, że temperatura w palenisku jest niska, co sprzyja tworzeniu się kłębów szarego dymu. A wraz z nim w trakcie spalania drewna, o wilgotności przekraczającej 20%, wydobywają się ponadto cząsteczki sadzy, które osiadają nie tylko na szybie kominkowej i ściankach paleniska, ale co gorsza także w przewodach kominowych, grożąc tym samym ich niedrożnością. Wilgotność drzewa odpowiedniego do spalenia powinna wynosić 20-25%. Według specjalistów drzewo kominkowe najlepiej przed spaleniem sezonować minimum 2 lata.

[wp_ad_camp_1

Drugim ważnym grzechem jest zły wybór gatunku sprzedawanego drzewa. Na drzewo kominkowe najlepiej nadaje się drzewo liściaste. Drzewo iglaste ma dużo żywicy, która w trakcie spalania strzela, zanieczyszczając otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Poza tym tworzy się dużo dymu i sadzy osiadającej na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym.

Trzeci ważny aspekt to technika spalania. Rozpalanie w potocznie mówiąc “od dołu”, czyli podpalenie ułożonych na spodzie stosu kawałków drzewa sprawia, że w górnych warstwach szczap, wytwarzane pod wpływem ciepła substancje nie spalą się, ponieważ nie pozwoli na to niedostatecznie wysoka temperatura. Niedopalone związki chemiczne, tak samo jak w przypadku spalania niewystarczająco wysuszonego drzewa, osiądą na ściankach paleniska oraz na szybie. 

[wp_ad_camp_1

Sposoby na wyczyszczenie szyby kominka

Czyszczenie szyby kominka popiołem

Jak wyczyścić szybę popiołem? To bardzo prosty sposób, ale niestety również trochę uciążliwy. Niewielką ilość białego popiołu należy nałożyć na wilgotny ręcznik papierowy i następnie dokładnie przetrzeć szybę swojego kominka. Popiół połączony z substancjami smolistymi zbryla się, dzięki czemu brud sam odpada od szyby. Na koniec wystarczy jeszcze raz przetrzeć szybę czystym papierem i gotowe.

Czyszczenie szyby kominka octem i amoniakiem

Do pół litra wody dodaj łyżkę amoniaku i łyżkę octu i tą mieszanką spryskaj zabrudzoną szybę. Po minucie przetrzyj ją czystą szmatką lub kawałkiem gazety.

[wp_ad_camp_1

Woda z płynem do mycia naczyń

Okazuje się, że z sadzą osadzoną na kominkowej szybie poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz trochę płynu do mycia naczyń i przy użyciu szmatki lub gazety dokładnie ją umyjesz.

Czyszczenie gotowymi preparatami

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do tego typu zabrudzeń. Warto jedynie pamiętać żeby przed nałożeniem preparatu na całą szybę wypróbować go na mniejszym kawałku w celu sprawdzenia czy jego użycie nie uszkodzi szyby.

[wp_ad_camp_1

[wp_ad_camp_1