Nietypowe objawy chorób serca. Łatwo je przeoczyć!

Choroby serca zdecydowanej większości osób kojarzą się z bólem w klatce piersiowej, dusznościami czy zaburzeniami tętna. Okazuje się, że objawów świadczących o problemach z sercem jest wiele więcej, a niektóre z nich bardzo trudno powiązać z chorobami serca. Dowiedź się jakie są nietypowe objawy chorób serca. Nietypowe objawy chorób serca. Łatwo je przeoczyć!

Według statystyk choroby serca i układu krążenia są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce. Stanowią co roku około 40% wszystkich zgonów w Polsce i tylko w 2021 r. umarło z ich powodu aż 400 tysięcy Polaków. Problemy z sercem dotyczą głównie starszych osób, a ich głównymi przyczynami są: otyłość, niezdrowa i bogata w tłuszcze dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, stres.

Do najczęstszych chorób serca i układu krążenia zaliczamy:

 • choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa),
 • miażdżyca,
 • zaburzenia rytmu serca (arytmia, tachykardia, bradykardia, migotanie przedsionków),
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie osierdzia lub wsierdzia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nerwica serca,
 • wady wrodzone serca jak m.in. wady zastawkowe, zwężenie aorty, ubytek
  wady wrodzone serca jak m.in. wady zastawkowe, zwężenie aorty, ubytek przegrody międzykomorowej, zarośnięcie zastawki trójdzielnej.

Jakie są typowe objawy chorób serca?

 • ból w klatce piersiowej,
 • duszności i zadyszka,
 • bezdech senny,
 • ciągłe uczucie zmęczenia,
 • obrzęki pojawiające się najczęściej na nogach czy wokół kostek stóp, w dolnej części tułowia czy klatce piersiowej,
 • kołatanie serca.

Nietypowe objawy chorób serca

Powyższe objawy to nie wszystko, ludzki organizm w przypadku chorób serca i układu krążenia wysyła również szereg drobnych i często nieoczywistych sygnałów, które większość z nas lekceważy i z rzuca na inne, mało groźne dla zdrowia dolegliwości. Do grupy nietypowych objawów świadczących o problemach kardiologicznych zalicza się między innymi:

Żółta wysypka

Xanthoma nazywane inaczej kępki żółte lub żółtaki to żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, związane są z wysokim poziomem cholesterolu i z jego odkładaniem się w skórze.

Palce dobosza

Nazywane inaczej palcami pałeczkowatymi to pogrubiałe końcówki palców, powiększone i wyraźnie zaokrąglone paznokcie. Palce pałeczkowate są najczęściej świadczą o chorobach układu oddechowego takich jak rak płuc i innych nowotworów płuca, włóknienia płuc, przewlekłych chorób zapalnych (POChP, ropnia płuca, gruźlicy płuc), , chorobach układu krążenia, chorobach układu pokarmowego czy również o niektórych zaburzeniach hormonalnych.

Przykry zapach z ust i krwawienie dziąseł 

 Co mają wspólnego choroby serca z krwawieniem z dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust? Okazuje się, że bardzo wiele. Zdaniem badaczy z Wielkiej Brytanii, bakterie odpowiedzialne za chore dziąsła przedostają się do krwiobiegu, a następnie pobudzają płytki krwi do tworzenia zakrzepów, co stwarza ryzyko zatoru naczyń krwionośnych.

Kaszel

Gwałtowne napady kaszlu, trwające kilka tygodni są jednym z objawów zastoinowej niewydolności serca. Przyczyną napadów kaszlu jest gromadzenie się płynów w płucach.

Ból żuchwy

Jeżeli bólowi szczęki towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, kołatania serca czy nudności, może to oznaczać zbliżający się zawał serca. Ból szczęki to nic innego co ból w klatce piersiowej promieniujący do żuchwy.

Znak Franka na uchu

Charakterystyczna zmarszczka, fałd na małżowinie usznej jest jednym z pierwszych objawów świadczących o niewydolności sercaZauważył go w latach 70-go tych XX wieku lekarz Sanders T. Frank. Zaobserwował u jednego ze swoich pacjentów charakterystyczną zmarszczkę na uchu. Po przebadaniu go, powiązał pojawienie się pionowej bruzdy ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia miażdżycy.

Zaburzenia erekcji

Okazuje się, że choroby układu krążenia mogą objawiać się poprzez problemy seksualne, a zaburzenia erekcji u mężczyzn mogą być pierwszym objawem miażdżycy. Odkładające się w tętnicach blaszki miażdżycowe mogą utrudniać, a nawet blokować poprawny przepływ krwi co będzie skutkować zaburzeniami potencji.