Budzisz się w nocy? Sprawdź czy to oznaka chorób!

Budzenie się w nocy to często niegroźne nawyk spowodowany niewłaściwą higieną życia i złymi nawykami snu. Jednak zdarza się, że budzenie się w nocy to efekt rozwoju w organizmie schorzeń i zaburzeń, które mogą prowadzić do różnych chorób.

budzenie się w nocy

Jakie są główne powody budzenia się w nocy?

Nocne budzenie może występować z wielu różnych powodów. Jedne są medyczne i związane z chorobami a inne są niemedyczne i dotyczą np. złego stylu życia. Wybudzanie nie związane z chorobami może być spowodowane czynnikami środowiskowymi, organicznymi i psychicznymi. Przyczyny budzenia się w nocy to m. in:

  • depresja
  • przewlekły stres, zmęczenie
  • zaburzenia lękowe
  • choroby układu moczowego, które powodują konieczność wstawania w nocy na siku
  • zaburzenia utrudniające oddychanie m. in. chrapanie, astma, obturacyjny bezdech senny
  • bóle kardiologiczne, reumatologiczne, onkologiczne itp.
  • złe warunki do snu np. wysoka bądź zbyt niska temperatura, zanieczyszczenia, zbyt mała bądź zbyt wysoka wilgotność
  • zbyt duża ilość kofeiny i teiny w diecie
  • uzależnienie od tytoniu i alkoholu
  • niewygodne łóżko, materac czy też pozycja do spania.

Budzenie się w nocy bez powodu jest bardzo rzadkie. Praktycznie w każdym przypadku budzenie się w nocy jest związane z chorobami bądź problemami zdrowotnymi. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić jaki problem powoduje sen przerywany wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, by zrobić podstawowe badania.

Kłopoty z zasypianiem i częste nocne pobudki – sposoby na zaśnięcie

Codzienne pobudki o tej samej porze mogą być sporym kłopotem. Pobudki znacząco obniżają jakość snu oraz komfort życia, ponieważ często po takiej nocy cały dzień jesteśmy niewyspani, zmęczeni i mocno otumanieni.

Jeśli pobudki nie są związane z chorobami a np. ze stresem czy niewłaściwą higieną snu istnieją sposoby, które ułatwią zasypianie i poprawią komfort snu podczas całej nocy. Niestety ani obracanie się z boku na bok, ani liczenie baranów nie jest skutecznym sposobem na lepszy sen. Więc jakie są najskuteczniejsze sposoby na zaśnięcie oraz lepszy komfort snu?

Nie używaj telefonu przed snem i w nocy

Narażanie się przed snem na niebieskie światło telefonu powoduje, że organizm nie jest w stanie wejść w fazę snu i znacząco trudniej jest wtedy zasnąć. Najlepiej co najmniej godzinę przed pójściem spać całkowicie zrezygnować z oglądania telewizji czy filmików na telefonie. To samo dzieje się w nocy. Jeśli się budzimy, nie należy odruchowo sięgać po telefon i świecić sobie w oczy. To sprawia, że wybijamy się jeszcze mocniej ze snu.

Nie pij alkoholu przed snem – budzenie się w nocy

Czasem niektórzy radzą, by napić się lampki wina przed położeniem się do łóżka na lepsze krążenie i lepszy sen. Nie jest to do końca skuteczny sposób. Może i alkohol przyśpiesza zasypianie, ale dodatkowo niestety znacząco pogarsza jakość snu. Zasypiając po alkoholu zasypiamy inaczej niż podczas snu wywołanego w sposób naturalny. Sen po alkoholu jest płytszy, dodatkowo jeśli zmniejszy się w organizmie ilość alkoholu i obudzimy się w nocy, zaśnięcie kolejny raz może być dużo trudniejsze.

Wypocznij przed snem / zadbaj o komfort snu

Przed snem nie ćwicz intensywnie, nie prowadź kłótni domowych. Najważniejsze jest wyciszenie ciała i umysłu. Wypróbuj medytacje, poczytaj książkę, posłuchaj spokojnej muzyki, wywietrz sypialnię. To pozwoli się zrelaksować, szybciej zasnąć i lepiej spać bez przerw.

Nie śpij ze zwierzętami i dziećmi

Jeśli masz alergię bądź astmę koniecznie odzwyczaj psy czy koty od wspólnego spania. Zwierzaki gubią sierść oraz roznoszą alergeny. Dodatkowo zwierzęta jak i dzieci wiercą się w nocy przez co wybudzają nas ze snu.