6 objawów chorej trzustki – sprawdź czego nie bagatelizować!

Kiedy z trzustką dzieję się coś niedobrego, to odbija się to na pracy całego organizmu. Organ ten jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy organizmu. Z jednej strony trzustka wydziela takie hormony glukagon i insulinę, które regulują poziom cukru we krwi. Z drugiej strony, trzustka wytwarza enzymy trawienne, które są odpowiedzialne głównie za trawienie tłuszczy. Dlatego gdy trzustka choruje to odbija się bardzo dotkliwie na codziennym życiu. Dowiedź się jakie objawy mogą świadczyć o chorej trzustce. 6 objawów chorej trzustki – sprawdź czego nie bagatelizować!

Objawy chorej trzustki

Ból brzucha

Ból brzucha to najczęstszy objaw, który sygnalizuje problemy z trzustką. Pacjenci najczęściej skarżą się na nawracający ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców, występujący po około 30 minutach po zjedzeniu obfitego posiłku. Ból w okolicach nadbrzusza może oznaczać takie choroby jak ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, a nawet raka trzustki.

Biegunka i gazy

Uporczywe biegunki o charakterze tłuszczowym, częste gazy, wzdęcia czy zaparcia to typowa oznaka chorej trzustki. Wszystkie te objawy pojawiają się na skutek upośledzenia pracy trzustki. Źle pracująca trzustka skutkuje zaburzeniami związanymi z wytwarzaniem soków trzustkowych, co oznacza złe trawienie tłuszczów i wydalanie ich wraz z kałem. 

Chora trzustka- Świąd skóry

Następnym typowym objawem jaki powinien zostać skonsultowany z lekarzem jest uporczywy świąd skóry. Świąd może mieć różne nasilenie, ale nie powinien być lekceważony. W sytuacji kiedy uczucie świądu trwa powyżej sześciu tygodni, może być pierwszym sygnałem zachorowania na raka trzustki.

Żółtaczka

Objawem chorej trzustki może być również żółtaczka.  Charakterystyczne żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białek oczu, wywołane jest nadmiernym stężeniem bilirubiny w surowicy krwi. Niekiedy żółtaczce może towarzyszyć odbarwienie stolca i ściemnienie moczu. Żółtaczka to bardzo charakterystyczny objaw raka trzustki. występuje u ponad 90% chorych.

Plamica

Plamista wysypka nazywana plamicą to jeden z objawów mogących świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Takie zmiany skórne pojawiają się głównie na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka, a są wynikiem gromadzenia się krwotocznego płynu z otrzewnej w tkance podskórnej.

Chora trzustka- Rumień wędrujący

Większości z nas rumień wędrujący kojarzy się przede wszystkim z boreliozą, ale może być również objawem zaburzeń pracy trzustki. Mowa o rumieniu wędrującym. Pojawia się on zazwyczaj w przebiegu guzów trzustki. Początkowo zmiany mają charakter rumienia o różnej średnicy, a w części centralnej pojawia się pęcherz. Po przerwaniu pokrywy tworzy się ognisko martwicy pokryte ciemnym martwiczym strupem, które goi się z pozostawieniem przebarwienia. Czynnym zmianom towarzyszą ból brzucha, nudności i świąd.