Ropień wątroby- Dlaczego powstaje? Czy jest groźny dla zdrowia?

Ropień wątroby choroba wątroby, która najczęściej powstaje na podłożu bakteryjnym, niekiedy grzybiczym. Głównymi czynnikami chorobotwórczymi są: pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, paciorkowiec kałowy, bakterie jelitowe. Ropień pojawia się na skutek zbierania się ropy w tkankach. Nierozpoznane ropnie wątroby mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Dowiedź się na jakie objawy należy zwrócić uwagę oraz jak wygląda leczenie ropnia wątroby. Ropień wątroby- Dlaczego powstaje? Czy jest groźny dla zdrowia?

Ropień wątroby- przyczyny

Zmiana ropna u większości pacjentów pojawia się pod wpływem zakażenia bakteriami Klebsiella, Streptococcus, Psudomonas, Eschericha coli czy bakterii beztlenowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez drogi żółciowe, żyłę wrotną i tętnicę wątrobową. Możliwe jest także dojście do zakażenia od pobliskich skażonych narządów czy też w wyniku urazu. Ropnie wątroby najczęściej występują mnogo, mogą również pojawiać się pojedynczo w takiej sytuacji najczęściej w prawym płacie wątroby. Rokowania przy zdiagnozowaniu ropni wątroby są bardzo zmienne i zależą przede wszystkim od przyczyny pojawienia się ropni, współistniejących chorób, czynników ryzyka i reakcji na zastosowane leczenie. Według statystyk śmiertelność wynosi między 2 a 12%.

Według przeprowadzonych badań ropnie wątroby częściej obserwuje się u osób z zaburzeniami odporności i chorych na cukrzycę, a także pacjentów którzy przebyli w przeszłości operację na jelitach oraz także nadużywają alkoholu. W niektórych przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny powstania ropnia wątroby, w takiej sytuacji mówimy o tak zwanym ropniu wątroby kryptogennym. Według statystyk aż w 15% przypadków nie można ustalić przyczyny powstawania ropnia wątroby.

Ropień wątroby- objawy

Ropień wątroby to choroba o ciężkim i ostrym przebiegu. Wymaga szybkiej diagnozy i podjęcia właściwego leczenia. Pojawienie się ropnia wątroby początkowo nie daje żadnych objawów lub są one mało charakterystyczne. Objawy przy ropniu wątroby to:

  • wysoka gorączka (do 40°C),
  • złe samopoczucie, jak przy infekcji (zlewne poty, dreszcze),
  • silne bóle brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • niechęć do jedzenia,
  • żółtawa barwa skóry,
  • spadek masy ciała,
  • brak energii, uczucie ciągłego zmęczenia,
  • ciemny mocz,
  • ziemista cera.

Ropień wątroby- leczenie

Kluczową rolę w diagnozowaniu ropnia wątroby mają objawy podmiotowe i przedmiotowe (może wykazać powiększenie wątroby i bolesność w prawym górnym kwadrancie brzucha). Poza tym wykonuje się również posiew krwi, badanie RTG klatki piersiowej, ultrasonografia oraz tomografia komputerowa oraz próby wątrobowe.

Leczenie zależy od wielkości i umiejscowienia ropnia. Mnogie ropnie wymagają intensywnego leczenia odpowiednimi antybiotykami. Ropnie wątrobowe drenuje się poprzez dojście operacyjne, zazwyczaj między jamą opłucną a otrzewną.