8 rzeczy, przez które całe życie się wstydzimy a nie powinniśmy.

Czy zdarzyło ci się usłyszeć od kogoś bliskiego „Wstydź się!”, bądź „tak nie wypada”? Wszyscy przestrzegamy zasad, których nie stworzyliśmy, często wcale nie zależy od nich nasze życie, ale i tak trzymamy się ich kurczowo, bo „tak wypada”. Tak naprawdę większość tych zasad nie ma sensu i nie musimy się im podporządkowywać. Poznaj 8 rzeczy, przez które się wstydzimy a wcale nie powinniśmy.

Rzeczy przez które się wstydzimy a wcale nie powinnyśmy

Mieszkanie w brudnym domu

Niektórzy myślą, że jak w domu mieszka kobieta, to musi być tam nieskazitelnie czysto, jednak nie dla każdego celem życia jest mycie podłóg, zmywanie naczyń i codzienne wycieranie kurzy. Często wiedząc, że do domu przyjadą goście sprzątamy przez kilka godzin, by przypadkiem nie zrobić złego wrażenia. Przeprowadzono badania, że 1/3 ludzi nie lubi przyjmować gości, ponieważ źle się czuje, bo inni obserwują jak wygląda wasz dom. Oznacza to jednak, że dużo osób się tym nie przejmuje i jeśli tobie odpowiada stan twojego domu to niech tak zostanie a inni nie powinni mieć o to pretensji.

bałagan

Płacz w miejscach publicznych i przy świadkach

To stereotyp, że płaczą tylko słabi ludzie. Stereotypem jest również to, że mężczyźni nie płaczą. Pamiętaj, że płacz pomaga w uregulowaniu emocji, nie jest to powód do wstydu, każdy przechodzi żałobę bądź problemy w swój sposób, Zamiast wyśmiewać bądź krzywo patrzeć lepiej pomóc osobie, która tego potrzebuje. Jeśli samemu płaczesz pozwól sobie na emocje oraz na pomoc innych.

płacz

Spotkania z terapeutą

Wciąż pomoc psychologa bądź psychoterapeuty jest traktowana jako wstyd, obciach. Osoby chodzące do psychologa są traktowane jako szalone, dlatego jest to dla nich temat tabu, wiec ukrywają to przed rodziną i znajomymi. Kiedy otworzysz się przed innymi okaże się, że więcej osób czuje się tak samo jak ty.

Brak czytania

Część osób chwali się, że interesuje się literaturą klasyczną, sztuką klasyczną i chwalą się tym, by były uważane za mądrzejsze. Tak na prawdę nie zawsze to oznacza, że są mądrzejsze,bardziej oczytane. Dzisiejsza literatura, nawet nie fachowa może być źródłem wiedzy, ale również rozrywki. Nie każdy musi kochać literaturę i nie musi się przez to czuć gorszy.

Mylenie nazw, imion

Na dużej imprezie jak ktoś przedstawia ci kilka osób od razu je zapominasz? Nie pamiętasz tytułu ostatnio czytanej książki? Czujesz się przez to gorszy? Nie tylko ty tak masz! Nasz mózg nie chce marnować energii na zapamiętywanie niepotrzebnych szczegółów.

Mówienie czegoś głupiego będąc zdenerwowanym

Zdarzyło ci się palnąć coś głupiego będąc zdenerwowanym? Miałaś potem wyrzuty sumienia przez kilka dni i mieliłaś to w głowie przed snem przez kilkanaście nocy? Najlepszym sposobem na rozluźnienie atmosfery jest powiedzenie, że to co powiedziałaś było przez zdenerwowanie, nie przejmowanie się tym zbyt długo i przeniesienie tego w żart. Poprawisz tym humor sobie i innym.

Plotkowanie o innych

Część ludzi uważa, że osoby plotkujące są nieszczere a plotkowanie jest czymś wstydliwym i czymś negatywnym. Jednak wcale tak nie jest, badania socjologiczne pokazują, że chęć rozmawiania o innych powoduje, że ludzie są bardziej rozmowni, bardziej towarzyscy i bardziej dbają o innych,

Noszenie starych bądź niemodnych ubrań i butów

Ubrania pokazują jacy jesteśmy, często pokazują nasz status społeczny czy status materialny. Oceniamy ludzi po tym jak wyglądają, jakie mają buty czy płaszcz. Mimo częstego sprzeciwu innych noszenie ubrań niezgodnych z etykietą bądź niemodnych nie jest nie w porządku. Możesz nosić to co ci się podoba w danym momencie i nikt nie ma prawa tego oceniać.

Jak oceniasz te 8 rzeczy przez które się wstydzimy a nie powinniśmy?