Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych- objawy i leczenie
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych to stan zapalny obejmująca żyły znajdujące się nad powięzią tuż pod skórą. Jest to choroba, która przeważnie ma łagodny przebieg i jej objawy znikają po krótkim czasie stosowania leków przeciwzapalnych, lecz nieleczona lub leczona w zły sposób może doprowadzić do przejścia stanu zapalnego na układ żył głębokich i rozwoju zakrzepicy żył głębokich, która jest chorobą zagrażającą życiu. Dowiedź się jak zdiagnozować zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych- objawy i leczenie.
Czym jest zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych?
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to stan zapalny żył znajdujących się nad powięzią tuż pod skórą. Zakrzepica żył powierzchniowych najczęściej obejmuje kończyny dolne i ma związek z obecnością żylaków. Może również występować na kończynach górnych, wówczas związane jest to z obecnością cewnika w żyle lub innymi wykonywanymi zabiegami medycznymi. Zapalenie żył powierzchniowych może mieć charakter nawracający w tym samym miejscu w obrębie kończyny lub w innym. Wówczas mówimy o tzw. wędrującym zakrzepowym zapaleniu żył.
W zdecydowanej większości przypadków stan zapalny rozwija się samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Istnieją jednak sytuacje zwiększające ryzyko:
- zwolnienie przepływu krwi w żyłach;
- żylaki kończyn dolnych;
- długotrwałe unieruchomienie kończyny, np. z powodu założenia gipsu czy hospitalizacji;
- otyłość;
- niewydolność serca;
- uszkodzenie ściany naczynia żylnego, np. przez wykonanie zastrzyku dożylnego;
- nadpłytkowość krwi i zaburzenia krzepnięcia;
- palenie tytoniu;
- zażywanie doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych;
- rozległe oparzenia;
- ciężkie urazy lub infekcje;
- ciąża;
- choroba nowotworowa.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych- objawy
- ból i opuchnięcie nóg – występuje zarówno w stanie spoczynku, zarówno jak i podczas chodzenia,
- wyczuwalne przez skórę zgrubienie chorego naczynia,
- ogólnie złe samopoczucie,
- zaczerwienienie wokół żyły, tkliwość,
- w niektórych przypadkach podwyższenie temperatury ciała.
Leczenie
W leczeniu zakrzepowego zapalenie żył powierzchniowych przede wszystkim liczy się szybko postawiona diagnoza choroby i jej zatrzymanie zanim stan zapalny przejdzie do systemu żył głębokich. Zakrzepicę żył powierzchniowych diagnozuje się poprzez wywiad i obserwację powstałych zmian na ciele pacjenta. Diagnozę potwierdza się na podstawie badania USG Doppler. Leczenie zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych polega na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, poprawiających przepływ krwi i przeciwzakrzepowych. Leczenie operacyjne stosowane jest jedynie w ostateczności. W przypadkach, gdy proces zapalno-zakrzepowy ma tendencje do rozszerzania się w kierunku ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej, co grozi wystąpieniem zatoru tętnicy płucnej.
- Co się dzieje w organizmie po rzuceniu palenia papierosów? Pierwsze zmiany widać już po 20 minutach!
- Ból nóg nie zawsze oznacza zmęczenie- jakie choroby zwiastuje ból nóg?
- Prosty test pozwalający sprawdzić czy masz cukrzycę Zrobisz go w kilka sekund
- Zapalenie wątroby- Czym jest? Jak je rozpoznać?
- Dieta przy dnie moczanowej- co jeść, a jakich produktów unikać?