Choroby jakie można wyczytać z wyglądu języka

Wygląd języka może bardzo dużo zdradzić o stanie twojego zdrowia. Chociaż w medycynie konwencjonalnej rozpoznawanie chorób na podstawie wyglądu języka nie jest praktykowane to w tradycyjnej medycynie chińskiej wygląd języka jest podstawą diagnozowania bardzo wielu schorzeń. Zdrowy język ma różowy kolor, jest gładki i sprężysty, wilgotny, a poruszanie nim i dotykanie nie sprawia bólu. Każde odstępstwo od tego musi cię zaniepokoić i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Choroby jakie można wyczytać z wyglądu języka.

Jak wygląda zdrowy język?

Zdrowy język powinien być jasnoróżowy, gładki i mieć wilgotną śluzówkę pokrytą licznymi guzkami, zwanymi brodawkami językowymi( dzięki nimi odczuwamy smaki). Kiedy najlepiej go badać? Zdecydowanie rano, od razu po obudzeniu, przed śniadaniem czy umyciem zębów i co jest bardzo ważne w dziennym świetle.

Choroby jakie można wyczytać z wyglądu języka

Anemia– U osób z niedokrwistością język przede wszystkim staje się blady, ale również bardziej gładki, suchy, a niektórych sytuacjach może również boleć.

Grzybica jamy ustnej– Pierwszymi objawami są biały grudkowaty nalot na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust. Z czasem mogą powstać tak zwane zajady, pieczenie oraz ból języka.

Angina– Anginie bardzo często towarzyszy biały nalot na języku, a jego powierzchnia staje się bardziej chropowata. Wraz z postępowaniem choroby kolor język zmienia swoją barwę na czerwoną.

Niedobór witaminy B12– O niedoborach witaminy B12 mogą świadczyć czerwone plamki, zaczerwienienie koniuszka języka. Można również zaobserwować swędzenie, pieczenie języka, zajady w kącikach ust oraz utratę smaku.

Zakażenie przewodu pokarmowego– Żółty nalot na języku może świadczyć o infekcjach przewodu pokarmowego,

Niewydolność nerek– Problemy z nerkami w bardzo często objawiają się powstaniem czarnego nalotu na języku. Taki objaw musisz jak najszybciej skonsultować z lekarzem, ponieważ sygnalizuje ostrą niewydolność nerek,

Zakażenie wirusem opryszczki– U osób zakażonych wirusem HSV pojawia się bardzo charakterystyczny szary nalot na języku,

Choroby wątroby– Jeśli na brzegach języka lub na całej jego powierzchni pojawia się intensywny czerwony osad, może to świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby,

Cukrzyca– U chorych na cukrzycę język staje się suchy, a na jego powierzchni można zauważyć liczne pęknięcia,

Nadciśnienie tętnicze– U osób mających problem z nadciśnieniem tętniczym można zauważyć spuchnięty język.