Dodaj łyżeczkę pieprzu do prania- Efekt cię zaskoczy!

Co zrobić żeby ubrania nie traciły swojego intensywnego koloru po praniu? Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele detergentów, które mają za zadanie zapobiec blaknięciu kolorowych ubrań. Okazuje się jednak, że istnieje o wiele tańszy i skuteczniejszy sposób, dzięki któremu twoje ubrania będą wyglądały jak nowe nawet po kilkudziesięciu praniach. Dodaj łyżeczkę pieprzu do prania- Efekt cię zaskoczy!

Dodaj łyżeczkę pieprzu do prania- Efekt cię zaskoczy!

Według statystyk przeciętny Polak rocznie wyrzuca aż 12 kg ubrań. Liczba ta znacząco wzrasta z każdym rokiem jeszcze 15 lat temu statystyki mówiły o 6 kg. Zdecydowana większość ubrań, które nosimy jest wyrzucana w ciągu zaledwie roku od momentu zakupu. Dlaczego? Najczęściej, ponieważ po prostu się sprały i straciły swój intensywny kolor. Przyczyn tego jest kilka, zła jakość materiałów wykorzystanych do produkcji ubrania, używanie do prania zbyt silnych detergentów czy nie czytanie oznaczeń znajdujących się na metkach. Wszystko to ma negatywny wpływ zarówno na środowisko jak i również grubość naszego portfela. Co w takim bądź razie można zrobić żeby ubrania dłużej wyglądały jak nowe, a ich kolor przez długi czas miał taką samą intensywność jak w dniu zakupu?

Dodaj łyżeczkę pieprzu do prania- Efekt cię zaskoczy!

Jeżeli chcesz, żeby twoje ubrania nie traciły wraz z praniem swojego intensywnego koloru to koniecznie musisz wykorzystać ten prosty trik. Wystarczy, że do każdego prania z kolorowymi ubraniami włożysz woreczek lniany z łyżeczką zmielonego pieprzu i włączysz pranie.

Według przeprowadzonych badań szorstkość pieprzu sprawia, że łączy się on z środkiem piorącym i zbiera jego nadmiar z ubrań, a właśnie jego pozostawianie zbyt długo w kontakcie z materiałem, sprawia, że nasze ubrania bledną. Następnie pieprz zostaje wypłukany z ubrań podczas cyklu płukania w pralce. W ten sposób ubrania na dłużej zachowują swój intensywny kolor. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Zawsze czytaj metki! Tam producent wskazuje, jak prawidłowo prać ubranie, tak żeby zachowały świeżość i intensywność barw na długo.
  • Pilnuj temperatury prania. Im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że będą blakły.
  • Wywróć ubrania na lewą stronę. Ten babciny sposób pozwoli ci uchronić tkaninę.
  • Korzystaj z płynu do płukania. Pomocne w odzyskaniu kolory są środki przeznaczone do specjalnej barwy ubrań, np. do czerni.
  • Segreguj pranie! Łącz wsady do pralki kolorystycznie − czarne rzeczy pierz tylko z czarnymi (i stosuj do tego detergenty przeznaczone do czerni), czerwone z czerwonymi, niebieskie z niebieskimi. Staraj się także posortować ubrania według rodzaju tkaniny. Syntetyki powinny być prane jedynie z syntetykami, a naturalne tkaniny, np. len czy bawełna, tylko z naturalnymi włóknami.
  • Unikaj suszenia na słońcu. To sprawi, że ubrania zaczną płowieć. Jeżeli chcesz, aby ubrania wyschły na świeżym powietrzu, zawsze rozwieszaj je w cieniu.
  • Stosuj jak najbardziej naturalne środki piorące. Zbyt silne detergenty znacząco przyśpieszają niszczenie materiałów użytych do produkcji ubrań.