Tej wiosny postaw na warzywa

Wiosna kalendarzowa już się rozpoczęła, do tej pięknej zielonej wiosny jeszcze musimy zaczekać kilka tygodni. Ale to już powoli pora, by zacząć się rozglądać za sadzonkami warzyw, które możemy posadzić w szklarni bądź na grządkach.

Zalety jedzenia sporej ilości warzyw i owoców

Wiosna i lato, to okres w którym jest najwięcej świeżych warzyw i owoców. Powinniśmy jak najczęściej z nich korzystać. Część z nich możemy kupić w ulubionym warzywniaku, jednak na pewno dużą frajdę sprawi wam samodzielne zasadzenie i wyhodowanie warzyw i owoców.

Dlaczego warto jeść świeże warzywa i owoce?

Są one najlepszym źródłem witamin i minerałów. Przyjmujemy spore ilości suplementów a wystarczy dobrze zbilansowana dieta i nie będziemy mieli żadnych niedoborów.

Jedzenie sporej ilości warzyw i owoców poprawia układ odpornościowy, ponieważ zawierają dużo witaminy C.

Spożywanie warzyw i owoców chroni przed nadwagą, mają niewiele kalorii a dobrze przyrządzone sycą na dłużej.

Owoce a nawet niektóre warzywa mogą być zamiennikiem dla klasycznych słodyczy, mają mniej kalorii, nie zawierają sztucznych cukrów, tłuszczy. Garść truskawek, malin da nam poczucie zjedzenia czegoś słodkiego a nie pójdzie nam ro w boczki.

W warzywach są bardzo duże ilości błonnika, który wpływa na lepszą pracę jelit, żołądka. Błonnik jest sprzymierzeńcem osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ znacząco przyśpiesza metabolizm organizmu.

Warzywa i owoce zawierają również sporą ilość antyoksydantów, które zapobiegają zakwaszeniu organizmu, oczyszcza organizm z toksyn.

I najważniejsze warzywa i owoce można spożywać na surowo i po obróbce cieplnej, są proste i szybkie w przygotowaniu.

Ogródek warzywny – co hodować

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z sadzeniem swoich warzyw i tej wiosny będziesz mieć swój pierwszy ogródek warzywny to poznaj parę zasad dla początkujących.

Ogródek warzywny nie musi być bardzo duży, wystarczy nawet kilka m2 w dobrze nasłonecznionym miejscu. Gleba musi być żyzna, najlepiej już jesienią wzbogacić ziemię kompotem bądź obornikiem.

Warzywa, które są proste w hodowli to na pewno rzodkiewka, koper, pietruszka naciowa, sałata, szczypiorek, Proste w pielęgnacji są również pomidorki koktajlowe, szpinak, marchew, cukinia.

Czy warto zakupić szklarnie?

Do domowego ogródka warto zakupić szklarnie bądź tunel. Nadają się do hodowli właściwie wszystkich warzyw ciepłolubnych. Dzięki temu, że w domowej szklarni temperatura jest wyższa czas wegetacji warzyw przedłuża się o kilka tygodni. Mamy świeże warzywa szybciej i dłużej. Pod szkłem nowalijki można sadzić już od końca lutego i na początku marca mamy świeżą sałatę, rzodkiewkę czy szczypiorek. Warzywa w szklarni, które trudno będą dojrzewały poza nią to m. in. pomidory, papryka, ale również melony czy arbuzy, o których nie każdy wie, że można je hodować w przydomowym ogródku. Należy pamiętać, że w szklarni jest wysoka temperatura i warzywa trzeba częściej podlewać niż te poza szklarnią. Gleba w szklarni będzie podobna jak w ogródku.

Samodzielna hodowla warzyw w przydomowym ogródku bądź szklarni sprawia sporo frajdy, polecam każdemu, kto ceni sobie zdrowe odżywanie, warzywa bez zbędnych pestycydów.