Tasiemczyca- jak można się zarazić tasiemcem? jakie są objawy?

Tasiemczyca to choroba wywoływana przez obecność tasiemców w organizmie człowieka. Zakażenie tasiemcem w niektórych sytuacjach bywa bardzo niebezpieczne dla człowieka, głównie w przypadku, gdy larwy przenikną przez błonę śluzową jelita i dostaną się do krwi. W takiej sytuacji pasożyty mogą przedostać się do innych organów takich jak wątroba, nerki, oczy czy mózg.  Początkowo tasiemczyca nie daje objawów, później jednak pojawiają się charakterystyczne i bardzo dokuczliwe symptomy. Jakie? Jak wygląda leczenie? Jak można się zarazić tasiemcem? Tasiemczyca- jak można się zarazić tasiemcem? jakie są objawy?

Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem?

Tasiemce to robaki płaskie zaliczane do płazińców. Przeważnie wymagają żywiciela pośredniego, a człowiek jest ich żywicielem ostatecznym. Czasami jednak zdarza się, że człowiek może stać się także żywicielem pośrednim.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tasiemca, m.in.: 

  • Tasiemiec nieuzbrojony (łac. Taenia saginata);
  • Tasiemiec uzbrojony (łac.Taenia solium);
  • Tasiemiec bąblowcowy (łac. Echinococcus granulosus);
  • Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki (łac. Diphyllobothrium latum);
  • Tasiemiec karłowaty (łac. Hymenolepis nana).

Do zakażenia tasiemcem najczęściej dochodzi w wyniku spożycia niedogotowanego lub surowego mięsa wołowego (tasiemiec nieuzbrojony) lub wieprzowego (tasiemiec uzbrojony). Bąblowcem zaś można zarazić się przez zabawę z zarażonymi zwierzętami (psami lub kotami). Mniej znane w Polsce tasiemiec szczurzy i tasiemiec karłowaty przenoszone są przez szczury i najczęściej dotykają dzieci.

W sytuacji kiedy tasiemiec dostanie się do przewodu pokarmowego człowieka, bardzo szybko się rozwija, rośnie i po trzech miesiącach jest już w pełni dorosły. Wtedy właśnie następuje stopniowe odpadanie jego członów oraz uwalnianie jaj, które można zaobserwować w kale chorego.

Tasiemczyca- objawy zakażenia tasiemcem

Tasiemczyca przez długie lata może być bezobjawowa i całkowicie nie odczuwalna dla człowieka. Pojawienie się objawów można obserwować od 6 miesięcy do kilkudziesięciu lat (30) od zarażenia. Objawy mogą się różnić od siebie w zależności od rodzaju oraz miejsca ulokowania pasożyta. Jeśli bytuje w jelicie cienkim to najczęściej nie daje żadnych symptomów . Objawy zakażenia tasiemcem są najczęściej mało charakterystyczne i przeważnie przypominają dolegliwości układu pokarmowego. Są to między innymi:

  • nudności,
  • spadek wagi,
  • ból brzucha,
  • dyskomfort w jamie brzusznej
  • osłabienie, zmęczenie, rozbicie,
  • człony lub jaja tasiemca w kale,
  • bóle głowy, objawy padaczkowe (tasiemiec uzbrojony),
  • zaburzenia widzenia, zniekształcenie oczu (tasiemiec uzbrojony).

Większość chorych zgłasza się do lekarza po zaobserwowaniu członów tasiemca w kale.

Tasiemczyca- leczenie

Zakażenie tasiemcem najczęściej rozpoznane jest na podstawie próbek kału. Leczenie zależy od typu i lokalizacji pasożyta. Jelitowe pasożytnictwo dorosłych osobników eliminowane jest za pomocą środków farmakologicznych, które paraliżując układ nerwowy pasożyta, likwidują jego przyczepność do ściany jelita i tym samym umożliwiają jego wydalenie wraz z kałem na zewnątrz organizmu. Są to prazykwantel, niclosamid, albendazol. Kiedy tasiemiec bytuje poza jelitem człowieka, leki są nieskuteczne, a jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, wykonywany w warunkach szpitalnych. Leczenie często wiąże się z ich hospitalizacją. W szpitalu bowiem można skuteczniej monitorować stan pacjenta i oceniać skuteczność terapii.