Siemię lniane są to nasiona lnu, które mają masę właściwości zdrowotnych zarówno dla przewodu pokarmowego jak i również chroni przed rakiem, obniża cholesterol we krwi oraz ma kilkanaście innych zastosowań. Jak stosować siemię lniane, by wykorzystać wszystkie jego właściwości zdrowotne, jak dbać o organizm, by być zdrowym i pełnym energii? Sprawdź w czym pomoże nam siemię lniane!


Siemię lniane ma bardzo wiele właściwości odżywczych. W siemieniu znajduje się duża ilość błonnika, lignanów oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Olej lniany przyśpiesza regeneracje naskórka oraz obniża poziom lipidów i cukrów we krwi.

Lecznicze działanie lnu:
1) Nawilżenie naskórka – zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zawarta w lnie witamina E zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona i bardziej odporna na utratę wilgoci przez co dłużej zachowuje elastyczność.

2) Wzmocnienie włosów – zawarte w oleju lnianym witaminy i minerały pozwalają na zwiększenie nawilżenia skóry i włosów. Wystarczy po umyciu włosów przetrzeć olejem z lnu włosy, zawinąć w ręcznik i pozostawić na parę godzin. Po zabiegu włosy będą miękkie, sprężyste i idealnie nawilżone.

3) Zapobieganie zaparciom –  znajdujące się w siemieniu lignany oraz błonnik, które wpływają na prawidłowe działanie jelit oraz trawienie. Dzięki czemu zapobiega zaparciom, ale również pozwala na utrzymanie prawidłowych wypróżnień.
4) Pomoc przy zapaleniu oskrzeli – napar z siemienia lnianego w postaci śluzu łagodzi odruch kaszlu oraz pomaga w oczyszczaniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

5) Ochrona żołądka – napar z siemienia lnianego jest również pomocą przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Śluz z lnu osłania przełyk i żołądek i doraźnie łagodzi dolegliwości bólowe takie jak pieczenie i zgaga.

6) Pomoc w odchudzaniu – lignany zawarte w oleju lnianym wpływają na tempo przemiany materii. Wprowadzając łyżkę oleju do codziennej diety przyśpieszymy metabolizm, co pozwoli na szybsze zrzucenie kilogramów.
A Wy jakie znacie inne właściwości siemienia lnianego i oleju lnianego? Używacie go w codziennej kuchni? Dajcie znać w komentarzach!