Siemię lniane, polski superfood – znasz wszystkie jego właściwości?

   Siemię lniane są to nasiona lnu, które mają masę właściwości zdrowotnych zarówno dla przewodu pokarmowego jak i również chroni przed rakiem, obniża cholesterol we krwi oraz ma kilkanaście innych zastosowań. Jak stosować siemię lniane, by wykorzystać wszystkie jego właściwości zdrowotne, jak dbać o organizm, by być zdrowym i pełnym energii? Sprawdź w czym pomoże nam siemię lniane!

 
 
 


Siemię lniane ma bardzo wiele właściwości odżywczych. W siemieniu znajduje się duża ilość błonnika, lignanów oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Olej lniany przyśpiesza regeneracje naskórka oraz obniża poziom lipidów i cukrów we krwi. Sprawdź w jaki sposób go używać na co dzień w diecie i codziennej pielęgnacji, by wykorzystać jak najlepiej jego wszystkie właściwości.

 

Lecznicze działanie siemienia lnianego

 
1) Nawilżenie naskórka – zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zawarta w lnie witamina E zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry dzięki czemu skóra jest bardziej nawilżona i bardziej odporna na utratę wilgoci przez co dłużej zachowuje elastyczność. Należy nakładać olej lniany na skórę dłoni, stóp, dzięki czemu skóra nie będzie się wysuszać. Stosuj 2 razy dziennie a zauważysz różnice już po kilku dniach.
 

2) Wzmocnienie włosów – zawarte w oleju lnianym witaminy i minerały pozwalają na zwiększenie nawilżenia skóry i włosów. Wystarczy po umyciu włosów przetrzeć olejem z lnu włosy, zawinąć w ręcznik i pozostawić na parę godzin. Po zabiegu włosy będą miękkie, sprężyste i idealnie nawilżone.

 
3) Zapobieganie zaparciom –  znajdujące się w siemieniu lignany oraz błonnik, które wpływają na prawidłowe działanie jelit oraz trawienie. Dzięki czemu zapobiega zaparciom, ale również pozwala na utrzymanie prawidłowych wypróżnień.
 
4) Pomoc przy zapaleniu oskrzeli – napar z siemienia lnianego w postaci śluzu łagodzi odruch kaszlu oraz pomaga w oczyszczaniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny.
 

5) Ochrona żołądka – napar z siemienia lnianego jest również pomocą przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Śluz z lnu osłania przełyk i żołądek i doraźnie łagodzi dolegliwości bólowe takie jak pieczenie i zgaga.

 
6) Pomoc w odchudzaniu – lignany zawarte w oleju lnianym wpływają na tempo przemiany materii. Wprowadzając łyżkę oleju do codziennej diety przyśpieszymy metabolizm, co pozwoli na szybsze zrzucenie kilogramów.
 
A Wy jakie znacie inne właściwości siemienia lnianego i oleju lnianego? Używacie go w codziennej kuchni? Dajcie znać w komentarzach!

 

 

Siemię lniane – superfood

Siemię lniane ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych ale również kosmetycznych. Dzięki siemieniu możemy skutecznie pozbyć się kilku problemów, które nas trapią na co dzień. Siemię lniane znajdziemy pod postacią ziaren ale również pod postacią oleju lnianego. 

Siemię lniane – właściwości

Ziarna lnu bądź olej lniany spożywany w formie dodatku do posiłków może obniżyć poziom cholesterolu, chronić przed kilkoma rodzajami nowotworów, oraz pomaga kontrolować poziom cukrów we krwi.