Rak wątroby- wczesne objawy jakie muszą cię zaniepokoić

W Polsce co roku diagnozuje się około 3000 przypadków złośliwego raka wątroby. Głównie są to mężczyźni w wieku 55-65 lat. Czynnikami zwiększającymi szanse na zachorowanie na raka wątroby jest nadużywanie alkoholu, zła dieta, chorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz marskość wątroby. Rokowania przy raku wątroby nie są najlepsze i w dużej mierze zależą od tego jak szybko zostanie wykryty guz.  Od momentu rozpoznania guza przebieg choroby jest zazwyczaj bardzo szybki, szybko też występują przerzuty do innych narządów. Według statystyk wczesne wykrycie raka wątroby kiedy wielkość guza nie przekroczyła jeszcze 2 cm daje aż 90% szansy na całkowite wyleczenie. Poznaj wczesne objawy raka wątroby. Rak wątroby- wczesne objawy jakie muszą cię zaniepokoić.

Rak wątroby- przyczyny

W blisko w 80% przypadkach tego nowotworu przyczynami są: wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, nadmierne spożywanie alkoholu, narażenie na aflatoksyny, wieloletnie stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, palenie tytoniu, schistosomatozę i zakażenie przywrą chińską. W zależności od przyczyny powstania zmian nowotworowych wyróżnia się pierwotne i wtórne nowotwory złośliwe wątroby. Rak pierwotny (wątrobowokomórkowy) znajduje się na piątym miejscu pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych oraz na trzecim w kolejności przyczyn zgonów z powodu wszystkich nowotworów złośliwych. Na tę postać raka wątroby trzy razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Powstałe z hepatocytów bezpośrednio w wątrobie. Natomiast rak wtórny wątroby rozwija się zazwyczaj wtedy, gdy dojdzie do przerzutów z okrężnicy i odbytnicy, płuc, układu moczowo-płciowego oraz piersi.

Rak wątroby- objawy

Rak wątroby jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Nowotwór wątroby zazwyczaj nie daje jednoznacznych objawów i rozwija się w wątrobie uszkodzonej przez przewlekłe procesy chorobowe i zapalne. Charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Pierwsze objawy jakie zauważają chorzy to nudności, szybka i częsta męczliwość, osłabienie, wymioty, biegunka, brak apetytu, wzdęcia, napięcie brzucha. W późniejszej fazie choroby pojawiają się bardziej specyficzne objawy. Takie jak: wodobrzusze, żółtaczka, bóle w prawym podżebrzu, obrzęki nóg, szybka utrata wagi, gorączka.

Rak wątroby- leczenie

Rak wątroby jest jednym z szybciej rosnących i źle rokujących nowotworów. Do wczesnego wykrycia raka wątroby, stwarzającego szansę skutecznego leczenia dochodzi rzadko i zwykle przez przypadek, w trakcie badań kontrolnych. Kiedy guz zostanie wykryty szybko, jeżeli nie przekroczy 2 cm istnieje blisko 90% szansy na całkowite wyleczenie. Podstawową metodą leczenia raka wątroby i dającą największe szanse na wyleczenie jest leczenie operacyjne lub przeszczep wątroby. Ze względu na późną diagnozę raka jedynie 30% przypadków nadaje się do tych sposobów leczenia. O wiele mniejsze szanse na wyleczenie daje wycięcie fragmentu wątroby. Według statystyk szanse na przeżycie 5 lat wynoszą jedynie 20% w przypadku. W przypadku przeszczepu wątroby jest to 80-90%. W sytuacji kiedy zdiagnozowany guz jest zbyt duży podczas leczenia wykorzystuje się metody alternatywne takie jak: termiczna ablacja, krioablacja, chemoembolizacja dotętnicza, chemioterapia systemowa, radioterapia.