Rak trzustki- Nietypowe objawy, które pojawiają się u większości chorych
Rak trzustki to zdecydowanie jeden z najgroźniejszych nowotworów. Najczęściej rozwija się bezobjawowo lub z niespecyficznymi dolegliwościami, w większości przypadków diagnozuje się go w zaawansowanych stadiach, guzy zwykle są już nieoperacyjne, a samo leczenie najczęściej jest nieskuteczne.. W Polsce co roku na raka trzustki zapada około 3 600 osób, a umiera z tego powodu prawie 5 000. Tylko 5% chorych przeżywa pięć lat po rozpoznaniu choroby. Niestety przypuszczenia lekarzy nie są zadawalające i liczba diagnozowanych przypadków w ciągu najbliższych 10 lat ma się podwoić. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Rak trzustki- Nietypowe objawy, które pojawiają się u większości chorych
Rak trzustki- nietypowe objawy
Oprócz typowych objawów raka trzustki, takich jak ból brzucha, utrata masy ciała, żółtaczka, cukrzyca, trzustkowe zapalenie płuc czy zatorowość płucna, istnieją także mniej znane, ale równie istotne i często spotykane symptomy, które mogą być pierwszymi oznakami choroby. Oto niektóre z nich:
- Świąd skóry. Może być spowodowane przez zablokowanie przewodu żółciowego przez guz, co prowadzi do nagromadzenia się bilirubiny we krwi i skórze. Swędzenie może być szczególnie nasilone na dłoniach i stopach.
- Zmiany w jamie ustnej. Rak trzustki może zaburzać produkcję śliny, co prowadzi do suchości w ustach, zapalenia dziąseł, owrzodzeń, krwawień i infekcji. Ponadto może się pojawić metaliczny smak w ustach lub nietolerancja na słodycze.
- Problemy ze wzrokiem. Rak trzustki może wpływać na poziom cukru we krwi, co z kolei może powodować zmiany w soczewce oka i zaburzać ostrość widzenia. Może też dojść do podwójnego widzenia lub utraty pola widzenia z powodu ucisku guza na nerwy.
- Zmiany w stolcu. Rak trzustki może zaburzać trawienie tłuszczów, co prowadzi do występowania tłustych, jasnych, nieprzyjemnie pachnących stolców. Może też dojść do biegunki, zaparcia lub krwawienia z odbytu.
- Zmiany w skórze. Rak trzustki może wywoływać różne reakcje skórne, takie jak wysypka, zaczerwienienie, łuszczenie, pęcherze, grudki, zasinienie lub obrzęk. Niektóre z nich mogą być spowodowane przez zespół paranowotworowy, czyli zjawisko, w którym nowotwór wydziela substancje, które wpływają na inne narządy.
Dlaczego rak trzustki jest taki groźny?
Rak trzustki w większości przypadków wykrywany jest w zaawansowanym stadium, kiedy pojawiły się już przeżuty do innych organów. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że rak trzustki wywołuje niespecyficzne objawy, jest to cukrzyca typu 2, chudnięcie, zmęczenie i biegunki.
Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby którykolwiek z tych objawów, nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej zostanie wykryty rak trzustki, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. Pamiętaj, że rak trzustki jest chorobą, która nie wybiera i może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Dlatego dbaj o swoje zdrowie i regularnie wykonuj badania profilaktyczne.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!