Rak skóry- objawy i leczenie. Lekceważenie może skończyć się śmiercią!

Czy zwracasz uwagę na zmiany skórne na twoim ciele? Czy konsultujesz je z dermatologiem? Jeżeli nie to popełniasz wielki błąd, każda zmiana skórna może sygnalizować rak skóry. Nowotwory skóry są to jedne z częściej diagnozowanych nowotworów. Początkowe objawy choroby najczęściej są przez chorych lekceważone, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nawet najmniejsza zmiana na ciele może być objawem raka skóry. Z konsultacją dermatologiczną należy się śpieszyć, ponieważ tylko choroba wykryta w początkowym stadium daje 100% szanse na wyleczenie. W przypadku późnego wykrycia istnieje szansa przerzutów na inne organy. Dla swojego zdrowia z pewnością musisz sprawdzić jakie są główne przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie chorób nowotworowych skóry.

Przyczyny raka skóry

Główną przyczyną zachorowania na nowotwór skóry jest promieniowanie słoneczne i promieniowanie UV. W grupie ryzyka są osoby mające jasną karnację, osoby które są narażone przez długi czas na promieniowanie słoneczne, osoby opalające się często w solarium, oraz osoby powyżej 40 roku życia.

Ze względu na rodzaje nowotwory skóry dzielimy na 3 rodzaje- Rak skóry

Rak skóry podstawnokomórkowy

Niewątpliwie najczęściej diagnozowany ze wszystkich nowotworów skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, twarzy, ramionach, skórze głowy i dłoniach. Objawem raka podstawnokomórkowego skóry przede wszystkim jest:

Niewielki guz otoczony wałowatym brzegiem,

Niegojące się przez długi czas rany, które łuszczą się lub krwawią,

Czerwone plamy, które bardzo długo nie mogą zniknąć.

Rak skóry kolczystokomórkowy

Pojawia się głównie na skórze główy, twarzy, szyi. Objawami raka kolczystokomórkowego skóry są:

Rumieniowe tarczki o ostro zaznaczonych krawędziach o aksamitnej lub złuszczającej powierzchni,

Owrzodzenia jakie nie chcą zniknąć, które swędzą i krwawią.

Rak skóry Czerniak

Najbardziej charakterystyczny rak skóry, najczęściej rozwija się w obrębie już istniejącego pieprzyka czy przebarwienia. Diagnozuje się go najrzadziej, ale niech cię nie zmyli to właśnie przy czerniaku najwięcej jest zgonów. Objawami czerniaka skóry przede wszystkim są:

Pieprzyki, które rosną, zmieniają swój kształt,

Znamiona, które krwawią,

Pieprzyki, które mają ponad 6 mm średnicy.

Leczenie raka skóry

Jeżeli pojawi się jakikolwiek z powyższych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem w celu wykonania odpowiednich badań. Najczęściej wystarczy obejrzenie zmiany skórnej przez dermatoskop. Jeżeli zmiany skórne są podejrzane należy wykonać badania histopatologiczne. Leczenie raka skóry może różnić się ze względu na jego rodzaj, ale przeważnie pieprzyki, guzy czy inne zmianę skórne wycina się chirurgicznie, wypala lub zamraża. Jeżeli choroba jest już bardzo rozwinięta wykon się:

Chemioterapie,

Radioterapie,

Immunoterapie,

Terapie fotodynamiczną.

Jak zapobiegać- Rak skóry

Przede wszystkim musisz chronić swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym i promieniowaniem UV, Należy do tego użyć odpowiednich do tego kremów z filtrem UV. Należy też w dni upalne ograniczyć przebywanie na słońcu w godzinach 10-14 gdy słońce świeci najmocniej. Proponujemy jeszcze wizyty kontrolne u lekarza dermatologa po każdych wakacjach. ponieważ taka wizyta może wam uratować życie.