Czego nie wolno suszyć w suszarce elektrycznej Sprawdź zanim będzie za późno

Masz dość suszenia ubrań nas lince w łazience  lub na suszarce pokojowej w salonie? Masz dzisiaj ważne spotkanie, a twoja ulubiona bluzka nie zdążyła wyschnąć? Jeżeli nie chcesz czekać i denerwować się musisz zastanowić się nad zakupem elektrycznej suszarki. Ten sprzęt AGD bardzo pomyślnie przyjął się na zachodzie Europy, teraz podbija Polskie gospodarstwa domowe. Przede wszystkim jest to urządzenie proste w obsłudze i bardzo ułatwia życie, musisz jednak wiedzieć, że nie każde ubranie nadaje się do suszenia w suszarce elektrycznej. Koniecznie sprawdź czego nie wolno suszyć w suszarce elektrycznej.

Patrz na oznaczenie na metkach

Niewątpliwie najlepszym sposobem jest sprawdzenie oznaczeń na metkach ubrań. Jeżeli znajdziemy na niej okrąg w pisany w kwadrat to ubranie nadaje się do suszenia elektrycznie. Jeżeli zaś ten symbol jest przekreślony X pod żadnym pozorem nie wkładaj ubrania do suszarki elektrycznej. Niektórzy producenci oznaczają możliwość suszenia elektrycznie przez 2 kropki, a zakaz suszenia w ten sposób przez 1 kropkę.

Rzeczy jakich nie możesz wkładać d suszarki elektrycznej

Biustonosze:

Biustonosze są wykonane ze zbyt delikatnego materiału i nie powinny być suszone elektrycznie. Suszenie w wysokiej temperaturze sprawia, że biustonosze się zniekształcają i nie będę w stanie spełniać swojej funkcji.

Gumowe maty łazienkowe:

Zacznijmy od tego, że gumowe, antypoślizgowe maty powinno się czyścić! Ale nie powinno się ich prać w pralce, w wysokiej temperaturze guma traci swoje antypoślizgowe właściwości. Maty antypoślizgowe nie powinny również być suszone w wysokich temperaturach. Po wpływem suszarki mogą się rozpaść i przykleić do bębna suszarki, uszkodzić bęben, a nawet spowodować pożar.

Obuwie:

Jeżeli szanuje swoje buty to pod żadnym pozorem nie pierz ich w pralce i nie susz w suszarce elektrycznej. Wysoka temperatura i moc z jaką obraca się bęben pralek i suszarek negatywnie działa  na obuwie. Lepiej do tego użyć mokrej szmatki lub szczotki, a suszenie zostawić słońcu. 

Rajstopy:

Rajstopy wykonane są z bardzo delikatnego i cienkiego materiału. W suszarce elektrycznej mogą się splątać i podrzeć. Rajstopy są tak cienkie, że wystarczy powiesić je na kaloryferze na całą noc, rano przeważnie są już suche.

Sukienki, bluzki z cekinami

Jeżeli nie chcesz żeby twoja bluzka lub sukienka zawierająca cekiny straciła swój największy atut pod żadnym pozorem nie susz jej w suszarce elektrycznej. Pod wpływem temperatury i obracającego się bębna cekiny mogą poodklejać się od ubrania. Taka sama zasada dotyczy prania tych ubrań w pralce. Dlatego najlepszą metodą jest ręczne pranie i suszenie na suszarce pokojowej.

Skórzane ubrania

Skórzane ubrania głównie kurtki skórzane należą do drogich ubrań i powinno się o nie dbać w szczególny sposób. Przede wszystkim skóry nie powinno się prać w pralkach automatycznych ani suszyć elektrycznie. Skóra będzie pękać i się kurczyć.

Powinno się użyć zwykłej wilgotnej szmatki bez żadnych chemicznych dodatków, jeżeli nie masz na to czasu możesz swoją skórzaną kurtkę zanieść do pralni chemicznej. Skórę należy również konserwować  za pomocą specjalnych past do skór.

Co można suszyć w suszarce elektrycznej

Spodnie i leginsy dresowe,

T-shirty,

Koszule,

Wełniane swetry,

Sukienki,

Spódniczki,

Jeansy,

Pościel,