Rak prostaty- wczesne objawy na jakie musisz zwrócić uwagę!

Rak prostaty jest drugim po raku płuc najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Każdego roku rozpoznaje się go u około 18-20 tysięcy mężczyzn, z czego 6 tysięcy osób co roku umiera z powodu tego nowotworu. Nowotwór prostaty rozwija się niezwykle powoli, od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do objawów raka prostaty może upłynąć nawet kilkanaście lat. W przypadku wcześnie postawionej diagnozy, zanim nowotwór zacznie dawać przeżuty na inne organy, rak prostaty jest niemal w 100% wyleczalny. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat zauważono znaczący wzrost zachorowalności na raka gruczołu krokowego. Rak prostaty- wczesne objawy na jakie musisz zwrócić uwagę!

Rak prostaty- czym jest?

Prostata, nazywana również sterczem czy gruczołem krokowym to narząd męskiego układu płciowego. Wielkością i kształtem przypomina kasztana i tworzy obwódkę dookoła cewki moczowej. Gruczoł krokowy wydziela płyn, który wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych oraz z plemnikami tworzy spermę i sprawia, że nasienie upłynnia się w pochwie.

U większości mężczyzn wraz z wiekiem zacznie dochodzić do łagodnego rozrostu prostaty. Proces ten polegający na zwiększeniu objętości narządu związany jest ze starzeniem się organizmu oraz oddziaływaniem męskich hormonów płciowych na komórki prostaty. Niekiedy to powiększenie ma o wiele bardziej poważną przyczynę i ma związek z chorobą nowotworową. Według statystyk jeden na siedmiu mężczyzn w Europie w trakcie swojego życia usłyszy tę diagnozę. Nowotwór ten jest rozpoznawany głównie u mężczyzn po 40 roku życia, z czego 60% przypadków rozpoznaje się powyżej 65. roku życia, a średni wiek w którym rozpoznaje się raka prostaty to 66 lat. U osób przed 40 roku życia nowotwór prostaty diagnozowany jest niezwykle rzadko.

Rak prostaty- objawy

  • częste oddawanie moczu,
  • ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu,
  • trudności z trzymaniem moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
  • wydłużony czas oddawania moczu,
  • ból krocza i okolicy lędźwiowej,
  • zaburzenia erekcji,
  • częste infekcje układu moczowego,
  • niekiedy również można zauważyć krew w moczu lub w nasieniu.

Rak prostaty- leczenie

Leczenie raka prostaty zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.

W przypadkach kiedy nowotwór zostanie szybko zdiagnozowany skuteczne wyleczenie można uzyskać metodą operacyjną, stosując całkowite usunięcie gruczołu krokowego. Jednak metoda ta wiążę się z pewnymi dokuczającymi powikłaniami. Chory powinien być poinformowany, że po zabiegu może występować nietrzymanie moczu oraz problemy z potencją.

Inną metodą postępowania jest radioterapia. Możliwe są do stosowania metody klasyczne, jak i nowsze, wykorzystujące pierwiastki promieniotwórcze. Jednak naświetlanie również może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak: biegunki, zaburzenia potencji, problemy z trzymaniem moczu, wrzody w okolicach odbytnicy.

Poza klasycznymi sposobami leczenia raka prostaty dostępne są nowe metody terapeutyczne, mające szczególne znaczenie dla przypadków nowotworów rozpoznawanych w fazie zaawansowanej, co ma miejsce u 20% pacjentów.

Jedną z tych metod jest stosowany u pacjentów z zaawansowaną postacią raka prostaty kabazitaxel. Wykazano, że leczenie tym lekiem zmniejsza ryzyko z gonu z powodu raka o około 28%, u pacjentów z przerzutami, które nie odpowiadają na leczenie hormonami. Czas życia został więc wydłużony o 15,1 miesiąca.

Kolejnym lekiem stosowanym u chorych na raka prostaty jest abirateron, którego przyjmowanie prowadzi do hamowania produkcji testosteronu oraz działania enzymu biorącego udział w jego wydzielaniu. Jak wiadomo testosteron ma ogromne znaczenie w rozwoju raka prostaty dlatego też jego zahamowanie powoduje jednocześnie hamowanie wzrostu guza. U pacjentów leczonych tym preparatem wykazano zahamowanie rozwoju guza i przedłużenie życia o około 4 miesiące.