6 problemów zdrowotnych powodujących ból pleców

Ból pleców to problem większości z nas, praktycznie nie ma osoby, która by choć od czasu do czasu nie narzekała na uciążliwe bóle kręgosłupa w różnych odcinkach. Jednych boli odcinek lędźwiowy, innych szyjny, a jeszcze inni narzekają na ciągłe bóle całego odcinka kręgosłupa. Ból pleców może wynikać z wielu różnorodnych powodów i nie zawsze jest związany bezpośrednio z kręgosłupem. Często to inne organy dają o sobie znać poprzez właśnie bóle kręgosłupa.

Dlatego nie warto bagatelizować bólu pleców i należy w pierwszej kolejności znaleźć jego przyczynę i próbować ją wyeliminować. Ból pleców może być sygnałem od organizmu, że w ciele dzieją się inne niepokojące zaburzenia. Poniżej wymienione jest kilka głównych problemów zdrowotnych powodujących ból kręgosłupa.

ból pleców

Zużycie krążków międzykręgowych

Kręgosłup człowieka składa się z kręgów, które są oddzielone dyskami. Dyski te mają za zadanie amortyzację całego kręgosłupa. Jeśli poprzez złą postawę, brak ćwiczeń, nadwagę dyski te stają się coraz cieńsze. Powoduje to silne bóle. Sposobem by to opóźnić jest suplementacja magnezu oraz codzienne dbanie o kręgosłup również z pomocą fizjoterapeuty.

Bóle w dolnym odcinku kręgosłupa

Ból w dolnej części kręgosłupa to ból, który jest odczuwalny od poziomu klatki piersiowej do lędźwi a nawet do pośladków. Jest to ból, który dotyka szczególnie osoby, które długotrwale siedzą oraz nie zachowują prawidłowej postawy. Często jest bagatelizowany, ponieważ ludzie myślą, że to normalne, że kręgosłup boli, gdy długo siedzimy i mało się ruszamy. Niestety ból w dolnym odcinku kręgosłupa może promieniować również od narządów wewnętrznych np. nerek, u kobiet od jajników. Jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie powiązać bólu z niewłaściwą postawą to koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, by wykluczyć poważniejsze choroby.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba kości powodująca zmniejszanie się gęstości masy kości co powoduje, że stają się one bardzo miękkie a przez to bardziej podatne na obrażenia. Kości są tak kruche że mogą się uszkadzać nawet przy niewielkim uderzeniu czy upadku. Nie daje ona jednoznacznych objawów, jednym z objawów może być ból pleców oraz innych kości. Dodatkowo jeśli podczas rozciągania poczujesz charakterystyczne kliknięcia również może być to objaw osteoporozy.

Skolioza a ból pleców

Skolioza jest to stan, gdy kręgosłup nie jest ułożony w linii prostej tylko jest odchylony w bok. Przyczyny skoliozy to wady wrodzone bądź uszkodzenia mięśniowo – nerwowe. Kręgosłup wykrzywiony od skoliozy powoduje uciski kręgosłupa, które odczuwamy jako intensywny ból. Skoliozę można leczyć za pomocą ćwiczeń oraz zabiegów fizjoterapeutycznych.

Endometrioza

Endometrioza to choroba dotykająca tylko kobiety. Powoduje ona rozrost komórek endometrum w innych organach. Ból intensywny jest szczególnie w okresie miesiączki i może promieniować do kręgosłupa. Leczeniem endometriozy zajmują się lekarze ginekolodzy.