Prosaki- Skąd się biorą? Jak je skutecznie usunąć?

Prosaki to niewielkie, milimetrowe, twarde grudki, które najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, głównie na policzkach, skroniach, nosie oraz w okolicach oczodołów. Występują grupowo, często mylone są z trądzikiem lub kaszakami, jednak w przeciwieństwie do nich nie można ich wycisnąć. Zazwyczaj występują u niemowląt, ale pojawiają się również u dorosłych. Nie są objawem żadnej choroby. nie bolą, nie swędzą, stanowią jedynie problem estetyczny. Dowiedź się jakie są domowe sposoby na ich usunięcie. Prosaki- Skąd się biorą? Jak je skutecznie usunąć?

Prosaki- Czym są oraz jak je rozpoznać?

Prosaki to niewielki krosty o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Powstają w wyniku zrogowacenia mieszków włosowych, które prowadzi do zatkania ujść gruczołu łojowego. W wyniku tego sebum nie jest wydzielane na zewnątrz, a zbiera się właśnie w nich. Prosaki pojawiają się grupowo zazwyczaj w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie. Nie są groźne dla zdrowia, nie sygnalizują żadnej choroby oraz nie są zaraźliwe. Stanowią jedynie problem kosmetyczny. Często mylone z pryszczami, kaszakami, zaskórnikami lub brodawkami. Wszystkie one mogą pojawić się na twarzy i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Jednak jeżeli dokładnie się przyjrzysz to na pewno je odróżnisz. Prosaki w przeciwieństwie do innych zmian pojawiających się na twarzy występują zawsze grupowo lub po kilka jednocześnie w danym obszarze twarzy, są twarde i moją jednolitą strukturę.

W medycynie prosaki dzielimy na pierwotne (zaczerwienione, znikają po pewnym czasie, powstają najczęściej wokół powiek, czoła czy narządów płciowych), wtórne (pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry), a także wysiewowe( ich powstawanie z wiązane jest z zaburzeniami o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym).

Prosaki- Jak się ich pozbyć?

W przypadku pojawienia się prosaków u noworodka to nie ma powodu do zmartwień, przeważnie, znikną same w ciągu 2 tygodni maksymalnie miesiąca w miarę dojrzewania gruczołów łojowych. Inaczej sprawa wygląda u osób dorosłych.

Tradycyjną metodą usunięcia prosaków jest nakłucie go igłą pod odpowiednim kątem, co pozwoli odblokować ujście dla łoju. Chociaż na pierwszy rzut oka ta metoda wydaje się dosyć prosta to i tak nie zaleca się jej wykonywać samodzielnie w domu tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Nie odpowiednie przekłucie prosaka igłą może doprowadzić do powstania stanu zapalnego i pojawienia się blizny. Inne zabiegi to elektrokoagulacja, wymrażanie, laseroterapia oraz peeling chemiczny, mikrodermabrazja. Zdecydowanie najtańsze jest przekłucie prosaka cena takiego zabiegu wynosi około 40-50 zł. Najdroższa będzie terapia laserowa, której koszt może wynosić nawet 200-300 zł. Jeżeli chodzi o domowe sposoby to niestety, ale nie ma żadnej polecanej metody. Można jedynie próbować zapobiegać ich powstawaniu poprzez odpowiednią pielęgnację skóry i stosowanie naturalnych kosmetyków do twarzy.