Czym są kamienie migdałowe? Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Kamienie migdałowe to niewielkie, stwardniałe grudki, które zbierają się w zagłębieniach migdałków. Powstają w wyniku gromadzenia się resztek pokarmowych oraz działania bakterii. Kamienie migdałkowe to dosyć częsta dolegliwość, która niekiedy mylona jest z anginą. Jednak antybiotykoterapia stosowana w leczeniu anginy, w tej sytuacji będzie nieskuteczna oraz ponadto może pogorszyć stan chorego. Dowiedź się jak powinno się leczyć kamienie migdałowe oraz co robić, żeby nie pojawiały się ponownie. Czym są kamienie migdałowe? Przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Czym są kamienie migdałowe?

Kamienie migdałowe nazywane inaczej detrytczopy retencyjne pojawiają się u około 10% ludzi, o wiele częściej można obserwować się je u dorosłych niż u dzieci. Są to białe, żółtawe lub zielonkawe grudki tworzące się w kryptach migdałków podniebiennych. Składają się głównie z resztek pokarmowych, złuszczającego się nabłonka, martwych białych krwinek oraz nieżywych bakterii. Mogą być różnych rozmiarów, od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Kiedy nie osiągają dużych rozmiarów( kilka milimetrów) to nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego i nie są groźne dla zdrowia, jednak te większe( 2-3 cm)mogą powodować dokuczający ból gardła i utrudniać połykanie. Nie zależnie od wielkości kamieni migdałowych najbardziej dokuczliwym i obniżającym komfort życia objawem jest bardzo nieprzyjemny oddech z ust( halitoza) . Nieprzyjemny zapach jest wynikiem odkładających się w kamieniach związków będącymi pochodnymi siarki, w wyniku działania bakterii beztlenowych. Nie mija on po umyciu zębów czy płukaniu jamy ustnej.

Kamienie migdałowe- objawy

  • nieprzyjemny zapach z ust (halitoza), który nie przemija po myciu zębów ani płukaniu jamy ustnej. Zapach ten wywołują lotne związki siarki będące wynikiem działania bakterii beztlenowych, a także putrescyny, która powstaje w procesie gnicia,
  • objawy stanu zapalnego czyli zaczerwienione migdałki i obrzęk,
  • Metaliczny posmak, mogący zaburzać odczuwanie smaków,
  • ból gardła,
  • ból podczas przełykania,
  • drapanie w gardle podczas przełykania,
  • uczucie ciała obcego w przełyku,
  • przewlekły kaszel,
  • bóle uszu,
  • uczucie samoistnego odpadania kamieni np. podczas kaszlu (bardzo rzadko),

Kamienie migdałowe- leczenie

Niewielkie kamienie migdałkowe bardzo często nie wymagają interwencji lekarskiej. Usuwają się samoistnie poprzez odkasływanie czy odchrząkiwanie, a także płukanie jamy ustnej. Można je też mechanicznie „wycisnąć” bądź usunąć patyczkiem higienicznym albo szpatułką. Kiedy osiągają większe rozmiary usuwane są operacyjnie (kryptoliza lub waporyzacja). Za pomocą lasera lub prądu o zmiennej częstotliwości . Jest to metoda skuteczna, jednak zwykle zachodzi konieczność jej powtarzania. Zabieg jest bezbolesny, jednak dolegliwości bólowe mogą pojawić się po zabiegu .Kamienie migdałowe mają skłonność do nawrotów dlatego warto w tej sytuacji zmienić nawyki w higienie jamy ustnej oraz w diecie. Dokładne mycie zębów oraz przede wszystkim języka, nitkowanie zębów oraz dokładne płukanie gardła płynem do higieny jamy ustnej zapobiega, w dużym stopniu, gromadzeniu się resztek jedzenia i bakterii w kryptach migdałków. Oprócz tego warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe i ograniczyć spożycie cukru, który sprzyja namnażaniu się bakterii w jamie ustnej oraz zrezygnować z używek( przede wszystkim z palenia papierosów).