Masz problem z potliwością stóp? Sprawdź domowe sposoby na pocące się stopy

Cierpisz na nadmierną potliwość stóp? Przykry zapach twoich stóp powoduje u ciebie dyskomfort? Nie wiesz jak sobie z nim poradzić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, przedstawiamy domowe sposoby, które pozwolą ci pozbyć się problemu potliwości stóp.

Przyczyny nadmiernej potliwości stóp

Problem nadmiernej potliwości stóp może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpetek, które nie zapewnia naszym stopom dostępu powietrza. Za nadmierne pocenie się stóp mogą również odpowiadać geny, nadmierny stres,wysoka temperatura powietrza, nieodpowiednia dieta, spożywanie bardzo pikantnych dań, nadmierne spożywanie alkoholu. Mogą to być również choroby takie jak cukrzyca nadczynność tarczycy i problemy z układem krążeniem.

Nadmierna potliwość stóp, a grzybica

Nieprzyjemny zapach dochodzący z waszych stóp nie jest jedyną konsekwencją nadmiernej potliwości stóp, ponieważ między innymi duża wilgotność z powodowana nadmiernym poceniem się waszych stóp może być pożywką dla drożdżaków powodujących grzybicę stóp.

Domowe sposoby na potliwość stóp

Regularnie mocz stopy w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej w proporcjach 5 litrów wody na pól szklanki soli.

Mocz stopy w letniej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia w proporcjach 5 litrów na 3 łyżki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia.

Wyciśnij sok z połowy cytryny oraz natrzyj nim swoje stopy za pomocą wacika kosmetycznego. Możesz również zamiast soku z cytryny użyć octu jabłkowego. Zabieg powtarzaj codziennie.

Posyp stopy sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia i pozostaw na około pół godziny, a następnie zmyj letnią wodą. Zabieg powtarzaj codziennie. Jeżeli nie posiadasz sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia możesz również użyć talku albo mączki ziemniaczanej.

Przed wyjściem z domy posyp wnętrze butów sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia lub talkiem do ciała. Wszystkie te produkty mają właściwości wchłaniania wilgoci.

Warto zastanowić się nad wymianą obuwia lub skarpetek na takie, które zapewnią waszym stopom więcej powietrza.

Jeżeli masz nadwagę warto zmienić dietę, nadmierna potliwość stóp może być spowodowaną nadwagą lub złą dietą taką jak fast-food czy bardzo tłustym jedzeniem.

Uwaga! Niewątpliwie problemu z potliwością stóp nie można bagatelizować, ponieważ może być objawem cukrzycy, nadczynności tarczycy lub problemów z krążeniem. W sytuacji występowania problemu z nadmierną potliwością stóp warto się przebadać pod kątem tych chorób.