Objaw zbliżającego się udaru mózgu- Nigdy go nie lekceważ!

Udar mózgu pojawia się nagle, może zdarzyć się każdemu, w każdym miejscu o dowolnym czasie. Występuje kiedy przepływ krwi do mózgu zostaje zaburzony, a komórki mózgowe w okolicy zaczynają obumierać. Udar mózgu jest według statystyk trzecią w kolejności najczęstszą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną inwalidztwa wśród Polaków. Natychmiastowa reakcja i szybkie trafienie pod opiekę lekarza ma kluczowe znaczenie w celu uratowania życia i nie doprowadzenie do inwalidztwa chorego. Warto w tym celu obserwować swoje ciało, ponieważ wysyła ono sygnały ostrzegawcze przed zbliżającym się udarem. Mogą one się pojawić nawet na kilka dni, a niekiedy nawet tygodni przed samym zdarzeniem i bardzo często mają charakter epizodyczny, co sprawia, że tym bardziej trudniej je powiązać właśnie z udarem mózgu. Dowiedź się na jakie objawy zwrócić uwagę. Objaw zbliżającego się udaru mózgu- Nigdy go nie lekceważ!

Objaw zbliżającego się udaru mózgu

Udar mózgu to niewydolność krążenia krwi, która wpływa na część obszaru mózgu i doprowadza do obumarcia części komórek nerwowych. Objawy udaru mózgu w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się nagle i z dużą intensywnością. W momencie ich pojawienia chory ma niewiele czasu na to żeby dotrzeć pod opiekę lekarzy. Jeżeli pomoc nie przyjdzie na czas może się to problemami z mówieniem, z pisaniem, z pamięcią, częściowym inwalidztwem, całkowitym paraliżem ciała, a nawet śmiercią chorego. Wszystko zależy od czasu niedokrwienia mózgu i obszaru jakiego dotknęła martwica.

Lekarze zauważyli, że niektórzy chorzy zaobserwowali u siebie chwilowe zawroty głowy przed udarem mózgu. Według przeprowadzonych badań symptomy te pojawiają się nawet u 43% osób. Przejściowe zawroty głowy mogą pojawić się na kilka godzin, dni, a u niektórych osób nawet na tydzień przed atakiem. Zawroty często powodują upadki i poważne zaburzenia równowagi, dodatkowo mogą towarzyszyć im nudności i chwilowe bóle głowy.

Pamiętaj! zawroty głowy nie są niczym normalnym i bardzo często zwiastują bardzo poważne problemy ze zdrowiem. W momencie ich pojawienia skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań.

Udar mózgu- kiedy koniecznie wezwać pomoc!

Czas przy udarze mózgu ma kluczowe znaczenia dla zdrowia i życia chorego. Specjaliści są zgodni, że chory ma maksymalnie 4 godziny od pojawienia się pierwszych objawów na wdrożenie odpowiedniego leczenia. W innym przypadku konsekwencje mogą być katastrofalne dla zdrowia i życia chorego.

Jeżeli zauważysz u kogoś w twoim otoczeniu te objawy to jak najszybciej wezwij pomoc:

  • Osłabienie i/lub drętwienie twarzy, ramion lub nóg, zazwyczaj po jednej stronie ciała,
  • Niewyraźna mowa, bełkotanie, mówienie słów w niewłaściwej kolejności, zapominanie słów,
  • Trudności w zrozumieniu innych,
  • Ślepota lub podwójne widzenie w jednym, lub obu oczach,
  • Silne zawroty głowy,
  • Utrata równowagi i/lub koordynacji.