Nietypowy objaw raka płuc- pojawia się na twarzy i szyi

Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy w Polsce. Co Roku diagnozuje się około 22 tysięcy przypadków. Rak płuc jest również najczęstszą przyczyną zgonów u chorych na nowotwór w Polsce, co roku jest to około 23 tysięcy zgonów. Wczesne objawy raka płuc najczęściej są bardzo niecharakterystyczne i wielu chorych przypisuje je mniej poważnym dolegliwościom takim jak na przykład przeziębienie czy zwykłe przemęczenie. Jest jednak objaw, który powinien wzbudzić twoją czujność i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Nietypowy objaw raka płuc- pojawia się na twarzy i szyi.

Rak płuc- liderem zachorowań

Rak płuc to niechlubny lider statystyk onkologicznych, do tego uważa się go za najgorzej rokującego ze wszystkich nowotworów. ( aż 90% przypadków to nowotwór złośliwy). Pięć lat przeżywa jedynie 14% chorych. Wyróżnia się dwa typy rodzaje raka płuc, czyli niedrobnokomórkowego raka płuca i drobnokomórkowego raka płuc. Za główną jego przyczynę uważany jest (ok. 85–90% zachorowań) dym tytoniowy, w składzie którego znajduje się ogromna ilość substancji kancerogennych. Charakterystycznymi objawami raka płuc są kaszel, duszności i bóle w klatce piersiowej. Lecz warto zaznaczyć, że przeważnie pojawiają się one dopiero na zaawansowanym etapie choroby, kiedy najczęściej jest już za późno na dobrze rokujące leczenie. Okazuje się jednak, że jest jeden objaw, który pojawia się zdecydowanie wcześniej i można go zauważyć u większości chorych już na wczesnym etapie choroby.

Obrzęk twarzy i szyi- pierwszym objawem raka płuc?

Większość z nas raka płuc utożsamia jedynie z objawami układu oddechowego, w postaci kaszlu i duszności. Okazuje się, że rak płuc może również objawiać się w postaci obrzęku na twarzy i szyi chorego. Przyczyną tego jest ucisk nowotworu na żyłę główną górną, która jest położona w śródpiersiu. Jest to żyła transportująca krew z głowy oraz ramion do serca. Taki objaw nazywany jest zespołem żyły głównej górnej lub niedrożnością żyły głównej górnej. Według statystyk, aż 95%. problemów przepływu krwi w tym rejonie odpowiada właśnie rak płuc lub chłoniaki nieziarnicze.

We wczesnej fazie obrzęk dotyczy jedynie okolic oczu, ale następnie rozszerza się na resztę twarzy, szyję, ramiona, a w niektórych przypadkach również na tułowie. Opuchliźnie mogą towarzyszyć również inne objawy spowodowane uciskiem guza na żyłę główną górną. Są to między innymi duszności, zawroty głowy, bóle głowy, omdlenia i zaburzenia widzenia.

Nietypowy objaw raka płuc- jakie są przyczyny raka płuc?

Za główną przyczynę zachorowalności na raka płuc uznaje się palenie tytoniu( według badań dym papierosowy odpowiada za aż 90% przypadków). Innymi przyczynami są czynniki środowiskowe takie jak kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi czy metalami oraz czynniki genetyczne .*