Nowotwór czy rak? Jak je odróżnić?
Większość z nas wyrazy RAK i NOWOTWÓR stosuje zamiennie co jest błędem. Okazuje się, że każdy rak jest nowotworem złośliwym, ale nie każdy nowotwór to rak. Sprawdź, jaka dokładnie jest różnica między rakiem. a nowotworem. Nowotwór czy rak? Jak je odróżnić?
Czym jest nowotwór? Czym jest rak?
Zacznijmy od samego początku. Choroby nowotworowe rozwijają się w wyniku namnażania się nieprawidłowych komórek, których mechanizm kontroli wzrostu został uszkodzony przez mutacje genetyczne (część nowotworów może być dziedziczna). Komórki nowotworowe tworzą tkankę, która może przyjmować różne formy i osiągać różne wielkość, od kilkumilimetrowych zmian skórnych po guzy o średnicy nawet kilkudziesięciu centymetrów. Nowotwory przede wszystkim dzielimy łagodne( niezłośliwe) i złośliwe.
Nowotwór łagodny tym różni się od złośliwego, że nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia chorego. Jednak nie można go lekceważyć. Powstała zmiana rośnie stosunkowo wolno i nie niszczy sąsiednich tkanek. Czasem nowotworu łagodnego zatrzymuje się na długie lata. Większość nowotworów łagodnych otacza torebka, która odgranicza zmianę chorobową od zdrowej tkanki. Nowotwory łagodne pojawiają się miejscowo i nie dają przerzutów, czyli nowych ognisk choroby w innych częściach ciała. Niektóre zmiany łagodne mogą w późniejszym czasie zmienić w nowotwory złośliwe( polipy jelita grubego). Wszystkie łagodne, niezłośliwe zmiany usuwane są chirurgicznie i muszą zostać przebadane dla pewności pod mikroskopem podczas badania histopatologicznego.
Nowotwór czy rak?- Jak je odróżnić?
Nowotwór złośliwy natomiast tworzy się z nie do końca jeszcze wyspecjalizowanych komórek, które pod wpływem onkogenezy szybko rosną i stają się zdeformowane. Nowotwór złośliwy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Podróżując wraz z układem limfatycznym bądź krwioobiegiem, może wędrować po całym organizmie dając tak zwane przerzuty (metastazę). Bardzo często nie mają otaczającej go torebki, mogą być rozległe i rozwijać się niezwykle szybko. Leczenie złośliwego nowotworu może być skuteczne tylko w wypadku szybkiego wykrycia, jeszcze przed wystąpieniem przerzutów. Po usunięciu złośliwego guza mogą pojawiać się nawroty choroby w tym samym miejscu lub w innej części ciała.
Nowotwory złośliwe dzielimy na:
- Raki– jest najczęściej spotykanym rodzajem nowotworu złośliwego. Jego charakterystyczna cechą jest to, że pochodzi z tkanki nabłonkowej – skóry, płuc, piersi, trzustki, wątroby i innych narządów.
- Mięsaki– mięsaki tworzą się z tkanek miękkich (miąższowej, łącznej, chrzęstnej, kostnej i tłuszczowej).
- Chłoniaki– to rodzaj nowotworu złośliwego powstającego w układzie limfatycznym.
- Białaczki– białaczka to rodzaj nowotworu złośliwy, który rozwija się w układzie krwiotwórczym. Dzielimy ją ze względu na przebieg na ostrą i przewlekłą i pochodzenia na szpikową i limfatyczną.
- Glejaki– Zmiany tworzą się z komórek glejowych, podstawowych elementów tkanki nerwowej. To najczęściej występujące nowotwory wewnątrzczaszkowe.
- Czerniaki– jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek barwnikowych (melanocyty), najczęściej skóry, ale może dotyczyć również gałki ocznej czy paznokci.
- inne nowotwory pochodzenia nienabłonkowego.
- Przepuklina pachwinowa – czym jest? Jak ją rozpoznać? Jak leczyć?
- Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Po tym nawozie bujnie jak szalony!
- Naciśnij te punkty na swoich dłoniach, a pozbędziesz się większości problemów zdrowotnych? Poznaj Jin Shin Jyutsu!
- Sekretny nawóz ogrodników do monstery – Efekt jest natychmiastowy!
- Twój skrzydłokwiat nie kwitnie? Sprawdź, jak o niego zadbać!