Niesamowite zastosowania tymianku – właściwości prozdrowotne

Tymianek to zioło znane nam głównie z kuchni, używamy go codziennie do przyprawiania naszych potraw. Używamy go do marynowania mięs, doprawiania ryb i ziemniaków. Tymianek nadaje naszym potrawom cudowny aromat i smak. Tymianek pochodzi z Państw  basenu Morza Śródziemnego, jednak w obecnych czasach jest uprawiany w całej Europie też i w Polsce. Oprócz zadań kulinarnych tymianek ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Poznaj wszystkie zastosowania tymianku.

Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz wszystkie najpopularniejsze zastosowania tymianku oraz te nietypowe o których nie miałeś na pewno pojęcia!

Niesamowite zastosowania tymianku

Tymianek był używany w starożytnym Egipcie do balsamowania zwłok. Jego zadaniem było opóźnienie rozkładu ciała nieboszczyka. Nakładano tymianek na całe ciało zmarłego, by można było później go mumifikować, dzięki czemu ciało dużo dłużej się nie rozkładało i mogło być wystawiane na widok publiczny.

Tymianek na kaszel

Ziele tymianku oprócz zastosowania w kuchni jest używany  w medycynie, a dokładnie dodawane jest do leków na kaszel. Tymianek posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe i wykrztuśne. Ekstrakt z tymianku dodawany jest zarówno do syropów i tabletek na ból gardła i kaszel, dodatkowo leczy zarówno kaszel mokry jak i suchy. W czasie choroby zaleca się robić płukanki z tymianku. W tym celu wystarczy zalać wrzątkiem kilka gałązek tymianku, następne należy przykryć szklankę spodkiem do czasu wystygnięcia, a następnie płuczemy nim gardło. Kaszel nawet największy zniknie od razu.

Tymianek na problemy z układem pokarmowym

Ekstrakt z tymianku znajduje się także w preparatach na problemy z układem pokarmowym i żołądkiem. Łagodzi podrażniony układ pokarmowy i żołądek, odtruwa wątrobę oraz łagodzi biegunkę. Suszony tymianek należy dodawać do tłustych i ciężkostrawnych potraw w celu ułatwienia trawienia.

Tymianek na trądzik

Kolejne zastosowania tymianku to lekarstwo na uciążliwy trądzik. Tymianek doskonale sprawdza się w kosmetyce. Na bazie tymianku wykonywane są maści na trądzik. W celu walki z trądzikiem możesz opłukiwać twarz naparem z tymianku. Tymianek ma właściwości oczyszczające i odkażające dla naszej skóry.

Zastosowania tymianku – środek na łupież

Tymianek sprawdzi się także w czasie problemów z łupieżem. Aby się pozbyć łupieżu wystarczy codziennie godzinę przed kąpielą umyć włosy naparem z tymianku. Po godzinie należy umyć włosy szamponem.

Tymianek na ból

Ziele tymianku posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dodatkowo est bardzo pomocny na bóle reumatyczne.

Tymianek na ból zęba

Płukanki z naparu z tymianku także uśmierzą ból zęba, załagodzi stan zapalny jamy ustnej. Płukanki z naparu z tymianku pomagają  przy problemie podrażnionych dziąseł oraz aft.