Domowe sposoby, jak prać ręczniki, by były dłużej świeże i bardziej chłonne

Na jaki parametr zwracasz największą uwagę podczas wyboru ręcznika? Oczywiście kolor czy wielkość są bardzo istotne, ale to chłonność ręcznika jest najważniejsza i na to najwięcej ludzi zwraca uwagę. Najczęściej kupujemy ręczniki frotte, są to ręczniki wykonane w 100% z bawełny. Teoretycznie powinno nam to zapewnić najlepszą chłonność, ale niestety jest to tylko slogan reklamowy. Producenci ręczników w celu obniżenia ceny wykonują ręczniki niskiej jakości często z domieszkami na przykład poliestru o bardzo małej gramaturze. To wszystko powoduje, że nasze ręczniki po pierwsze nie wchłaniają za dużo wody, a po drugie po kilku praniach stają się szorstkie i pachną stęchlizną. Znasz najlepsze sposoby jak prać ręczniki? Dzięki temu postowi poznasz najlepsze domowe sposoby jak prać ręczniki, by zawsze były miękkie i zawsze pachnące.

Jak prać ręczniki – najlepsze domowe sposoby

Przy zakupie ręcznika powinniśmy dokładnie z jakich materiałów został wykonany i jaki jest procent bawełny. Czym więcej bawełny tym nasze ręczniki lepiej będą chłonąć wodę. Istota bardzo jest też waga ręcznika, im ręcznik cięższy tym więcej materiału zostało zużytego do jego produkcji. Nie zwracajcie uwagi na grubość ręcznika, producenci, żeby ręcznik optycznie wydawał nam się grubszy robią luźniejszy splot.

Żeby poprawić chłonność ręcznika, przed pierwszym użyciem powinniśmy wyprać nasz ręcznik.

Po zdjęciu z linii produkcyjnej ręczniki są pokrywane specjalnymi środkami, które sprawiają, że są bardziej miękkie, przyjemne w dotyku, a kolor jest bardziej intensywny. To wszystko ogranicza jego chłonność. Niektórzy zalecają nawet dwa prania przed pierwszym użyciem.

Następnym błędem jaki popełniamy jest wykorzystywanie płynu zmiękczającego podczas prania ręczników. Zmiękczacze powodują, że ręczniki są bardzo miękkie tylko do pierwszego użycia, zmniejszają ich chłonność oraz powodują, że po każdej naszej kąpieli ręczniki coraz gorzej pachną. Płyny zmiękczające pokrywają ręczniki specjalną woskowatą warstwą, która jest słabo przepuszczalna.

Istnieje domowa metoda mająca na celu zmiękczanie ręczników, polegająca na dodaniu do płynu do płukania 4 łyżek octu. Nie martwcie się wasze ręczniki nie będą pachnieć octem! Ocet sprawi, że będą miękkie, bardziej chłonne, a kwas octowy usunie wszystkie bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

Jeżeli nie chcesz wykorzystywać do płukania octu możesz też wykonać domowy płyn do płukania. Dzięki tym radom już zawsze będziesz wiedzieć jak prać ręczniki, by były miękkie.

Domowy płyn do płukania

Do jego wykonania będziemy potrzebować:

  • ocet jabłkowy
  • olejki eteryczne
  • soda oczyszczona
  • ciepła woda

Do przygotowania płynu będziesz potrzebowała pustej butelki, może być butelka po zużytym płynie do płukania.

Wlej do niej trochę ciepłej wody, następnie dodaj dwie szklanki octu jabłkowego, 10 gram sody oczyszczonej oraz piętnaście kropli olejku eterycznego do zapachu. Wszystko wymieszaj i ciesz się domowym, naturalnym płynem do płukania.

Popełniamy też błędy podczas suszenia ręczników. Zastanówcie się ile razy zdarzyło się wam wytrzeć ręcznikiem jaki jeszcze nie zdążył wyschnąć po wcześniejszej kąpieli. Nasze ręczniki przed każdym naszym użyciu powinny być całkowicie suche w przeciwnym przypadku zmniejszamy ich chłonność. Po każdej kąpieli trzeba je wywiesić o wyschnięcia na suszarce albo lince do suszenia ubrań.

Tak jak wcześniej opisywałam bardzo ważny jest rodzaj materiałów z jakich został wykonany ręcznik. Im więcej będzie bawełny tym nasz ręcznik dłużej będzie delikatny w dotyku. Jeżeli do produkcji zostały dodane takie jak na przykład poliester nasz ręcznik po kilku praniach zacznie robić się szorstki. Żeby tak się nie działo możemy go przed każdym praniem moczyć w specjalnym płynie jaki możemy wykonać sami w domu.

Domowy płyn do zmiękczania ręczników

Do jego wykonania będziemy potrzebować:

  • mleko migdałowe
  • mydło marsylskie
  • sól
  • gliceryna
  • gorąca woda

Do miski w lej gorącą wodę, dodaj dwie łyżki gliceryny i dwie łyżki soli.

Następnie wlej szklankę mleka migdałowego i łyżkę startego mydła marsylskiego. Najlepiej jak  ręczniki będą się moczyc co najmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu należy ręczniki wyprać dodając do płukania cztery łyżki octu.

Wykorzystując tą metodę uratujesz nawet najbardziej szorstki ręcznik.

Właściwości zdrowotne i kosmetyczne zielonego ogórka