Najlepsze domowe sposoby na kamień nazębny

Kamień nazębny to drugi po próchnicy najczęstszy powód naszych wizyt u stomatologów. Głównie jest kojarzony z nieprzestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Możesz go usunąć podczas wizyty u stomatologa, ale też możesz spróbować pozbyć się go domowymi sposobami.

Kamień nazębny – jak powstaje?

Kamień nazębny jest to osad powstały z mieszaniny resztek pokarmów które pozostały w naszej jamie ustnej, substancji znajdujących się w ślinie oraz bakterii. Ma on bardzo negatywny wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Prowadzi do próchnicy i zapalenia dziąseł co nieleczone może doprowadzić do utraty zębów. Mnożące się bakterie w naszej jamie ustnej mogą doprowadzić nawet do chorób serca i nerek. Oprócz chorób zębów działa na naszą psychikę, poprzez nieestetyczny nalot nazębny i nieprzyjemny zapach jaki powoduje obniża naszą pewność siebie oraz utrudnia nasze kontakty z innymi osobami.

Powstawaniu kamienia nazębnego sprzyjają przede wszystkim  cukry oraz nabiał, ale też wiek odgrywa kluczową rolę. Czym jesteśmy starsi tym bardziej jesteśmy na niego narażeni.

Oczywiście z tym problemem powinniśmy się zgłosić do specjalisty, ale na nasze  szczęście oprócz kosztownych i często nie przyjemnych wizyt u dentysty kamienia nazębnego możemy tez pozbyć się domowymi sposobami.

Domowe sposoby na kamień nazębny

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciw próchnicze, ale też tworzy na zębach warstwę ochronną przeciw kamieniowi nazębnemu. Wystarczy, że 3-4 razy w tygodniu polejesz kilka kropli octu na swoją szczoteczkę i dokładnie umyjesz zęby.

Soda oczyszczona i olej kokosowy

Połączone obie substancje mają właściwości antybakteryjne, doskonale też rozpuszcza resztki jedzenia jakie utknęły w szczelinach między zębami.

Wystarczy, że połączysz ze sobą pół łyżeczki sody oczyszczonej, jedną stołową łyżkę olejku kokosowego i trzy krople olejku miętowego.

Połączone ze sobą składniki należy dokładnie wymieszać do powstania jednolitej konsystencji. Następnie nanieś niewielką ilość na szczoteczkę i dokładnie umyj zęby. Domową pastę możesz używać jako zwykłej pasty do zębów. Specjaliści zalecają nie przekraczać ustalonej dawki sody oczyszczonej.

Drożdże piwne

Stosowanie drożdży piwnych do mycia zębów działa bakteriobójczo . W połączeniu z połową  łyżeczki soli stanowią substancje niszczącą kamień nazębny.

Połącz ze sobą jedną łyżkę stołową drożdży piwnych oraz pół łyżeczki soli zalej to odrobiną letniej wody i mieszaj do momentu aż drożdże się rozpuszczą. Gdy uzyskasz pastę o jednolitej konsystencji nanieś niewielka jej ilość na szczoteczkę i dokładnie umyj nią zęby. Możesz stosować ją zamiast pasty do zębów.

Naturalny węgiel aktywny

Jest to najpowszechniej używana z domowych metod. Węgiel błyskawicznie pozbędzie się kamienia nazębnego, działa on też bakteriobójczo oraz rozpuszcza resztki pokarmów jakie utknęły między zębami. Polej 1 kapsułkę naturalnego węgla aktywnego wodą i nanieś na szczoteczkę, następnie umyj zęby. Myj tak zęby jak najczęściej, a będziesz mógł się cieszyć pięknym uśmiechem.

Kamień nazębny – profilaktyka

Przede wszystkim  należy myć zęby co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, używać nici dentystycznych oraz płukać zęby specjalnymi płukankami dentystycznymi.