Niedobór witamin – 10 kluczowych objawów! Sprawdź czy je masz i jak je zwalczyć!

Wypadają ci włosy? Czy może często boli głowa? Nie lekceważ tego, ponieważ może być objaw niedoboru witamin. W okresie jesienno-zimowym mamy ograniczony dostęp do większości świeżych warzyw i owoców. Dochodzący do tego fakt, że za oknem więcej dni jest pochmurnych niż słonecznych i mamy gotową receptę na niedobór niektórych witamin. Niedobór witamin odbija się na naszym organizmie, który wysyła nam sygnały, że coś jest nie tak. Wśród tych sygnałów możemy wymienić bóle głowy, bezsenność, drżenie powieki czy problemy z widzeniem. Niedobory witamin czy minerałów można naprawić zmieniając dietę, zwiększając spożycie produktów bogatych w witaminy jakich nam brakuje czy spożywając suplement diety. Czytając poniższy artykuł dowiesz się więcej o objawach niedoboru witamin i minerałów. Sprawdź czy niedobór witamin to również twój problem!

Niedobór witamin – najczęstsze objawy

Skurcze mięśni

Jeżeli masz skurcze mięśni, boli cię głowa to może być objaw niedoboru magnesu. Wystarczy, że do swojej diety dodasz produkty zawierające magnes na przykład zaczniesz pić wodę mineralną.

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów najczęściej wiąże się z niedoborem  witaminy B7 lub witaminy A. W takiej sytuacji zaleca się zwiększenie spożywania owoców takich jak banany, awokado czy kurzych jaj oraz tranu, który jest bogaty w witaminę A. Wypadanie włosów może być też spowodowane niedoborem cynku czy żelaza.

Niedobór witamin – Pękające kąciki ust

Najczęściej są objawem odwodnienia, mogą też sygnalizować brak witaminy B2 oraz kwasu foliowego. Żeby uzupełnić niedobór przede wszystkim należy zwiększyć spożycie wody może nam się wydawać, że pijemy odpowiednią ilość, ale nasz organizm może jej potrzebować więcej.

Witamina B2 i kwas foliowy możemy znaleźć w rybach takich jak łosoś, pstrąg i makrela czy w grzybach i warzywach strączkowych, a także w nabiale.

Problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją, ogólne zmęczenie organizmu sygnalizują niedobór magnesu i witamin C, E, B1 i B2. Ale mogą też spowodowane być przez nieoszczędny tryb życia , przepracowanie, stres, a nawet niewyspanie.

Problemy ze wzrokiem

Za nasz wzrok odpowiadają witaminy A i B2 ich niedobór może skutkować problemami ze wzrokiem, a w skrajnych przypadkach nawet stała utratą wzroku. Niedobór witaminy A może też skutkować tak zwaną ”kurzą ślepotą” czyli zaburzeniami wzroku o zmierzchu. Żeby zwiększyć poziom witaminy A spożywaj tran. W celu poprawy zwiększ tez spożycie ryb i nabiału jakie są bogate w witaminy z grypy B. Nie lekceważ żadnych problemów ze wzrokiem, w przypadku wystąpienie jak najszybciej udaj się do lekarza okulisty.

Nieprawidłowa morfologia krwi

Bardzo często jest objawem anemii spowodowaną brakiem odpowiedniej ilości żelaza. W tym celu zaleca się zmianę diety i wprowadzenie do niej produktów bogatych w żelazo takich jak wątróbka czy fasola, truskawki, groch, papryka. Żeby żelazo lepiej się wchłaniało zaleca się przyjmowanie witaminy C. Anemia może powodować bóle głowy,  braki z koncentracją czy nawet ogólne zmęczenie organizmu.

Opuchnięte oczy

Opuchnięte, zaczerwienione oczy sygnalizują niedobór witamin yK oraz żelaza. Do swojej diety powinieneś dodać między innymi kapustę drób, kalafior i brokuł. Podobne objawy może mieć alergia i cukrzyca więc jeżeli objawy nie znikają zaleca się wizytę u lekarza.

Łamliwe i brzydkie paznokcie

Za wygląd naszych paznokci odpowiadają witaminy A, B, C, E oraz cynk niedobór każdej z tej witamin może powodować, że nasze paznokcie nie będą wyglądały tak jak powinny. Zniszczone paznokcie mogą też być spowodowane od chemicznych detergentów czyszczących, zmywaczy do paznokci czy nawet od nieodpowiednich lakierów do paznokci.

Niedobór witamin – Trądzik

Wypryski na twarzy w postaci pryszczy nie zawsze są spowodowane hormonami i wrażliwością na środki chemiczne, mogą też być spowodowane przez niedobór witaminy A i D.

Przesuszona skóra

Za naszą skórę odpowiadają witaminy z grupy B, A, C, E, D i K. Żeby twoja skóra jak najpiękniejsza musisz przede wszystkim zdrowo się odżywiać, spożywać dużo warzyw i owoców i starać się przynajmniej 30 minut dziennie spędzać na słońcu.

Masz widoczny łupież? Sprawdź domowe sposoby na łupież!