Guzki na tarczycy- Czy są groźne dla zdrowia? Na jakie objawy zwracać uwagę?

W większości przypadków guzki tarczycy mają łagodny charakter i nie wymagają leczenie, tylko obserwacji. Jednak nie można ich bagatelizować bo, niektóre mogą zagrażać zdrowiu i wymagać pilnego leczenia. Dowiedź się jak się objawiają? Jak należy je leczyć? Czy każdy guzek tarczycy powinien wzbudzać niepokój? Guzki na tarczycy- Czy są groźne dla zdrowia? Na jakie objawy zwracać uwagę?

Guzki tarczycy- przyczyny powstawania

Przyczyna powstawania guzków tarczycy nie została jednoznacznie wyjaśniona. Jak dotąd za jedną z głównych przyczyn wymienia się niedobór jodu w diecie, pierwiastka jaki jest niezbędny do prawidłowej produkcji trójjodotyroniny oraz tyroksyny. Za inną często przyczynę uważa się czynniki genetyczne Na powierzchni tarczycy guzki mogą pojawiać się mnogo lub pojedynczo, przeważnie są niewielkich rozmiarów, lecz niekiedy mogą osiągać duże rozmiary i uciskać np. na drogi oddechowe lub sprawiać dyskomfort podczas przełykania. Wyróżniamy dwa rodzaje guzków tarczycy: lite oraz torbiele. Guzy lite wypełnione są komórkami, natomiast torbiele są zmianami tarczycy wypełnionymi płynem. Guzki tarczycy są dosyć często diagnozowaną przypadłością. Stanowią problem większości pacjentów zgłaszających się do endokrynologa. Guzki tarczycy pięciokrotnie częściej diagnozowane są u kobiet, a częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Guzki tarczycy- objawy

Duża część pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma guzki na tarczycy, ponieważ te niewielkich rozmiarów zazwyczaj nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów i diagnozuje się je podczas rutynowej wizyty u endokrynologa. U pacjentów, u których guzki są dużych rozmiarów mogą występować trudności w przełykaniu, uczucie ucisku w szyi lub duszności, jak również mogą pojawić się zmiana barwy głosu lub chrypka, które są wynikiem ucisku nerwu krtaniowego.

 W niektórych przypadkach guzki wytwarzają nadmierną ilość hormonów tarczycy i w związku z tym wywołują objawy nadczynności tarczycy takie jak:

  • utrata masy ciała, mimo zachowania apetytu;
  • zwiększona potliwość;
  • drżenie mięśni;
  • nerwowość;
  • przyśpieszona czynność serca;

U osób z guzkami spowodowanymi chorobą Hashimoto głównym objawem jest niedoczynność tarczycy. W takim wypadku pojawiają się symptomy takie jak:

  • uczucie zimna;
  • zmęczenie i senność;
  • wypadanie włosów;
  • wzrost masy ciała;
  • suchość skóry;
  • problemy z pamięcią;
  • depresja;
  • zaparcia.

Guzki tarczycy- czy są groźne?

W większość przypadków guzki tarczycy nie powinny stanowić żadnego powodu do niepokoju. Zazwyczaj są to zmiany, których charakter jest łagodny i nie wpływają negatywnie na pracę organizmu. Zdarzają się jednak przypadki kiedy guzki tarczycy produkują hormony tarczycy niejako poza kontrolą organizmu. W zależności od tego, ile tych hormonów dodatkowo wyprodukują, klasyfikuje się je jako obojętne, takie, które nie wpływają znacząco na pracę tarczycy, lub toksyczne, czyli takie, które mogą prowadzić do wystąpienia nadczynności tarczycy. Nie warto ich również bagatelizować bo niekiedy guzek tarczycy zostaje zdiagnozowany jako nowotwór złośliwy tarczycy, na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Do postawienia takiej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania USG.

Guzki tarczycy- jak leczyć?

Sposób postępowania zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju guzka oraz stanu chorego. Jeśli występują małe zmiany bez cech nowotworowych i nie wywołują one dolegliwości, stosuje się obserwację. W przypadku stwierdzenia zaburzenia czynności tarczycy konieczna jest farmakoterapia. Przy nadczynności podaje się tyreostatyki, a przy niedoczynności preparaty lewotyroksyny. U niektórych osób wdrażane jest leczenie jodem promieniotwórczym. Tej formy terapii nie można stosować u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią. Istnieje także możliwość przezskórnego wstrzyknięcia etanolu do guza tarczycy.

W przypadku, gdy guz tarczycy jest duży, uciska lub może uciskać na sąsiednie struktury i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta, należy go usunąć operacyjnie. Zakres operacji jest ustalany indywidualnie – narząd usuwa się w części lub w całości. Operacja wiąże się z niewielkim ryzykiem uszkodzenia przytarczyc (małych gruczołów, które odpowiadają za poziom składników mineralnych w organizmie) i porażenia nerwu krtaniowego (kontroluje struny głosowe). Po operacji konieczne jest przewlekłe przyjmowanie hormonów tarczycy. Niezależnie od przyjętej metody leczenia chory wymaga też okresowych kontroli. W sytuacji kiedy guz tarczycy ma charakter złośliwy, leczenie najczęściej polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego. W niektórych przypadkach stosuje się także terapię jodem promieniotwórczym.