Domowe sposoby na użądlenie pszczoły i osy. Sprawdź jak się zachować

Latem kiedy sporo czasu spędzamy na łonie natury wśród drzew i kwiatów bardzo często mamy bliski kontakt z niebezpiecznymi owadami jakimi są pszczoły i osy. W takie sytuacji bardzo często dochodzi do użądleń. Czy wiesz jak powinieneś w tej sytuacji się zachować? Kiedy powinieneś dzwonić po pomoc, a kiedy w celu złagodzenia objawów wystarczą domowe sposoby. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na użądlenie pszczoły lub osy.

Kiedy wezwać lekarza?

Użądlenie osy lub pszczoły najczęściej nie jest groźne dla życia chyba, że jesteśmy uczuleni na jad pszczoły lub osy lub owad użądli nas w szyję, w gardło, w język lub owad użądli dziecko.

W przypadku kiedy owad użądli nas w szyję, gardło lub język należy reagować jak najszybciej ponieważ może dojść do uduszenia. Miejsce ukucia przez pszczołę lub osę może bardzo szybkiego zacząć puchnąć, taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna ponieważ może dojść do niedrożności dróg oddechowych . W takiej sytuacji należy jak najszybciej przyłożyć lód w miejsce okucia przez owada i wezwać lekarza.

W sytuacji kiedy w bardzo krótkim czasie od użądlenia przez pszczołę lub osę pojawią się u nas:

  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • opuchnięcie warg języka i gardła,
  • problemy z oddychaniem,
  • utrata przytomności,

Możemy mówić o uczuleniu na jad pszczoły lub osy. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wezwać lekarza w innym przypadku uczulona osoba może umrzeć.

Również bardzo ostrożnie powinieneś postępować w sytuacji użądlenia swojego dziecka. Dzieci mogą nie być uodpornione na jad owadów i mogą pojawić się objawy uczulenia. W tej sytuacji należy obserwować objawy, jeżeli będą niepokojące należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Domowe sposoby na użądlenie pszczoły lub osy

Okład z sody oczyszczonej

Potrzebujesz niewielkiej ilości wody i łyżeczki sody oczyszczonej. Połącz oba składniki i dokładnie wymieszaj do uzyskania konsystencji papki. Następnie wetrzyj papkę z sody oczyszczonej w miejsce ukąszenia. Po kilka minutach ból powinien ustąpić, a opuchlizna powinna się zmniejszać.

Ocet- Domowe sposoby na użądlenie pszczoły lub osy

Zamocz wacik kosmetyczny w occie i przemyj ukąszone miejsce. Możesz również zamoczyć gazę w occie, przyłóż ją do ukąszonego miejsca i owinąć bandażem.

Lód

Okład z lodu uśmierzy ból oraz zmniejszy opuchliznę.

Sok z cytryny

Kwaśny sok z cytryny zneutralizuje jad pszczoły i osy. Wetrzyj sok z cytryny ukąsdzone miejsce.

Aspiryna

Rozgnieć tabletkę aspiryny i wetrzyj w ukąszone miejsce.

Wapno- Domowe sposoby na użądlenie pszczoły lub osy

Wypicie wapna powinno zmniejszyć opuchliznę oraz uśmierzyć swędzenie.

Liście kapusty

Okłady z liści kapusty ośnieżą ból oraz zmniejszą opuchliznę.

Ziemniak

Potrzebujesz plasterek ziemniaka, przyłóż go do użądlonego miejsca, a następnie owiń bandażem. Skrobia zawarta w ziemniaku uśmierzy ból oraz zmniejszy opuchliznę.

Cebula- Domowe sposoby na użądlenie pszczoły lub osy

Plasterek cebuli przyłożony do ukąszonego miejsca zmniejszy obrzęk.

Czosnek

Czosnek ma właściwości antybakteryjne oraz anty zapalne. Rozgnieć ząbek czosnku, przyłóż do miejsca jakie zostało użądlone i owiń bandażem.