Choroby które widać na dłoniach

Wygląd naszych dłoni może odzwierciedlać stan naszego zdrowia. Poznaj choroby jakie można zdiagnozować na podstawie zmian powstałych na dłoniach. Choroby które widać na dłoniach

Choroba Parkinsona

Parkinson należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych, co oznacza, że niszczy neurony. Zmiany powstałe przez tą chorobę są nieodwracalne, a rozwój choroby można jedynie spowolnić. W Polsce choroba Parkinsona zdiagnozowana jest u około 100 tys. osób. Z czego około 20% chorych ma już zaawansowany stadium choroby. Najczęstszym objawem choroby Parkinsona jest drżenie rąk jakie występuje w spoczynku. Chorobę Parkinsona można rozpoznać także po innych symptomach takich jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni i stawów oraz zaburzenia chodu i postawy. Niestety ta choroba rozwija się niezwykle podstępnie i bardzo po cichu. W momencie pojawienia się jakichkolwiek zauważalnych symptomów 50-60% neuronów produkujących dopaminę, jest już zniszczona.

Anemia

Częsta męczliwość, problemy z koncentracją, bladość skóry czy pękające kąciki ust to charakterystyczne objawy anemii. Oprócz nich mogą pojawić się również objawy jakie widoczne są na dłoniach. Przy anemii skóra dłoni staje się bardzo sucha i szorstka, a na paznokciach pojawiają się charakterystyczne podłużne prążki z rowkami.

Choroby zwyrodnieniowe stawów- choroby które widać na dłoniach

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Objawy najczęściej pojawiają się po 40 roku życia. Chorobę można łatwo rozpoznać po deformacjach i zmianach w wyglądzie palców u rąk, tworzą się wtedy guzki zwyrodnieniowe( guzki Heberdena i Boucharda). Schorzeniu temu często towarzyszy ból, dyskomfort i sztywność stawów. Która najczęściej pojawia się od razu po przebudzeniu i znika po około 5-10 minutach.

Choroby wątroby

Choroby wątroby najczęściej bardzo długo nie dają żadnych objawów, a kiedy się pojawiają to oznacza, że z naszą wątrobą jest już bardzo źle. Jednym z bardzo charakterystycznych objawów marskości wątroby jest pojawiający się na skórze dłoni rumień, któremu towarzyszy nadmierne ocieplenie. Dochodzi także do uwypuklenia, zgrubienia płytki paznokciowej ma której pojawiają się podłużne bruzdy oraz białe zabarwienie proksylalnej części płytki.

Nadczynność tarczycy

Takie objawy jak zwiększona potliwość dłoni, drżenie palców czy łamliwość paznokci powinna cię zaniepokoić i zmusić do wykonania badań hormonalnych. Szacuje się na nadczynność tarczycy choruje 2-3% Polaków z czego zdecydowana większość to kobiety. Oprócz powyższych objawów mogą pojawić się również: chudnięcie mimo wzmożonego apetytu, nerwowość, przyśpieszenie czynności serca, wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania.

Choroby płuc

Pałeczkowate palce to charakterystyczny objaw chorób układu oddechowego, takich jak rak płuca i inne nowotwory płuca, przewlekłe choroby zapalne: przewlekła obturacyjna choroba płuc, ropień płuca, ropniak opłucnej, rozstrzenie oskrzeli, gruźlica płuc, mukowiscydoza, sarkoidoza, śródmiąższowe choroby płuc.

Problemy z krążeniem- choroby które widać na dłoniach

Zimne dłonie czy stopy, ciągłe uczucie zimna to najczęstsze objawy problemów z krążeniem. Mogą sugerować niewydolność serca, anemię z niedoboru żelaza, niskie ciśnienie lub miażdżycę.

Choroby serca

Zaciemniona skóra pod paznokciami może świadczyć o zakrzepach krwi tworzących się w tym miejscu. Zakrzepnięta krew to charakterystyczny objaw zakrzepicy, która nieleczona może prowadzić do zakażenia i zapalenia wsierdzia, które stanowi zagrożenie życia.