Brodawki- Czym są oraz jak się ich pozbyć?

Brodawki to nieestetyczne zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na twarzy i grzbietach dłoni. Szacuje się, że 3/4 populacji na świecie ma lub miało przynajmniej raz w życiu brodawkę. Dowiedź się dlaczego się pojawiają? Czy są groźne dla zdrowia? Jak się ich pozbyć? Brodawki- Czym są oraz jak się ich pozbyć?

Brodawki- czym są? jak powstają?

Brodawki potocznie nazywane kurzajkami to łagodne zmiany skórne spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus brodawczaka ludzkiego wnika do skóry w następstwie bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą, poprzez uszkodzenia lub mikrouszkodzenia naskórka i namnaża się w komórkach nabłonka, tworząc grudkę o rogowaciejącej powierzchni. Brodawka powstaje maksymalnie w ciągu pół roku od zakażenia HPV. Szybkość jej wzrostu jest kwestią indywidualną.
Brodawka ma owalny kształt i chropowatą powierzchnię, jest cielista, żółtawa lub brązowa. Najczęściej pojawia się pojedynczo, rzadziej w  skupiskach. Kurzajki znacznie częściej rozwijają się u osób z obniżoną odpornością. Z tego też powodu, rzadziej występują u dorosłych, zdrowych osób, a częściej u dzieci. Choć nie są groźne dla człowieka to, wyglądają nieestetycznie i są częstymi powodami do kompleksów.

Jedna trzecia brodawek znika samoistnie w ciągu 1-2 lat od ich pojawienia.

Główne rodzaje brodawek

Wśród brodawek występujących na skórze, wyróżniamy:

  • brodawki zwykłe to najczęściej pojawiający się rodzaj brodawki. Są twarde, szorstkie grudki w kolorze cielistym, popielatym lub żółtobrązowym, ich średnica nie przekracza centymetra. Ich typową lokalizacją jest grzbiet dłoni, okolica paznokci, skóra wokół szyi i stopa.
  • brodawki podeszwowe bardzo przypominają brodawki zwykłe, można je odróżnić po tym że są zdecydowanie większe, często otacza je zrogowaciały naskórek. Jak sama nazwa wskazuje pojawiają się jedynie na stopach. Przeciwieństwie do brodawek zwykłych mogą powodować dolegliwości bólowe, problemy z chodzeniem;
  • brodawki mozaikowe  tworzą się, gdy brodawki podeszwowe są położone za blisko siebie, dochodzi wówczas do ich połączenia;
  • brodawki młodocianych, inaczej płaskie są cieliste, mają gładką powierzchnię, tworzą się przede wszystkim na twarzy, niekiedy również na dłoniach, ich charakterystyczną cechą jest układanie się wzdłuż linii zadrapania.

Jak usunąć brodawkę? Domowe sposoby

  • Sok z glistnika, zwany także jaskółczym zielem. Roślina ta wydziela charakterystyczny, żółtopomarańczowy sok, którym należy smarować kurzajkę przez 7-10 dni. Kurację można powtarzać w zależności od potrzeb. Trzeba być ostrożnym, ponieważ sok wykazuje jednak silne działanie alergizujące, dlatego osoby stosujące tą metodę powinny być ostrożne i cały czas obserwować czy nie mają reakcji alergicznej.
  • Ocet jabłkowy z solą, należy zmieszać 4 łyżki octu z 1 łyżką soli. Tak przygotowaną miksturą smarujemy kurzajkę nawet kilka razy dziennie do czasu aż zniknie.
  • Domowy płyn nagietkowy. Liście nagietka zalewamy octem jabłkowym i odstawiamy na tydzień. Po tym czasie płyn należy odcedzić przez gazę lub czystą szmatkę i smarować nim brodawkę do 3 razy dziennie.

Inne sposoby na usunięcie brodawki

Należy zacząć od tego, że po zauważeniu u siebie jakiejkolwiek zmiany na skórze warto zgłosić się do dermatologa. Brodawki we wczesnym stadium bardzo często mylone są z odciskami i usuwane są za pomocą pumeksu. Takie działanie niestety nie usunie brodawki i niestety może sprawić, że wirus HPV rozniesie się po skórze.

W aptece dostępnych jest wiele preparatów bez recepty na bazie kwasu salicylowego i mlekowego, które regularnie stosowane pomagają uporać się z problemem brodawek.

Brodawki można również usunąć przy pomocy specjalistycznego sprzętu dostępnego w gabinetach dermatologicznych. Najpopularniejsze metody walki z kurzajkami to usuwanie laserowe i wymrażanie. Zabiegi mogą pozostawić po sobie niewielkie blizny. Niestety koszt zabiegów jest bardzo wysoki i wynosi ok. 200 złotych w przypadku wymrażania i średnio 400 zł przy usuwaniu problemu przy pomocy lasera. Inny popularny i często stosowany zabieg usuwania brodawek zwykłych i brodawek stóp to łyżeczkowanie. Niestety, istnieje ryzyko, że po wykonaniu zabiegu, zmiana odrośnie i trzeba będzie go powtarzać

.