Atopowe zapalenie skóry- Jak rozpoznać? Jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawrotowa choroba skóry, która dotyka około 10-20% dzieci i 1-3% dorosłych w Polsce. Jest to stan zapalny skóry, który charakteryzuje się silnym świądem, suchością, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Zmiany skórne mogą występować w różnych miejscach ciała, najczęściej na twarzy, szyi, zgięciach łokci i kolan, nadgarstkach i kostkach. Atopowe zapalenie skóry może wpływać negatywnie na jakość życia pacjentów, powodując dyskomfort, zaburzenia snu, stres i obniżenie samooceny. Atopowe zapalenie skóry- Jak rozpoznać? Jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry- przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane, ale wiadomo, że ma ono podłoże genetyczne i immunologiczne. Oznacza to, że osoby z rodzinami obciążonymi chorobami alergicznymi, takimi jak astma, katar sienny czy alergia pokarmowa, mają większe ryzyko zachorowania na AZS. Ponadto, u osób z AZS występuje nadwrażliwość na różne alergeny, czyli substancje, które wywołują reakcję alergiczną. Alergeny mogą być pokarmowe (np. mleko, jaja, orzechy, gluten), wziewne (np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt, pleśnie), kontaktowe (np. detergenty, kosmetyki, metale, lateks) lub inne (np. pot, stres, infekcje, zmiany temperatury).

Atopowe zapalenie skóry-diagnostyka i leczenie

Podstawą rozpoznania AZS są charakterystyczne objawy takie jak uporczywy świąd skóry oraz czerwone zmiany przypominające liszaje. Diagnozę uzupełnia także szereg testów, a przede wszystkim immunologiczne badania laboratoryjne krwi. Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na unikaniu alergenów i czynników zaostrzających chorobę, odpowiedniej pielęgnacji skóry i stosowaniu leków. Pielęgnacja skóry polega na codziennym nawilżaniu skóry kremami lub maściami emolientowymi, które zapobiegają jej wysuszeniu i uszkodzeniu. Leki stosowane w AZS to głównie maści lub kremy z kortykosteroidami, które hamują stan zapalny i łagodzą świąd. W przypadku cięższych postaci choroby lub zakażeń skóry, mogą być potrzebne leki doustne, takie jak antybiotyki, antyhistaminiki, leki immunosupresyjne lub leki biologiczne.

Leczenie AZS powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza dermatologa lub alergologa. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która nie ma jednego, skutecznego sposobu leczenia. Jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce i terapii można zmniejszyć nasilenie objawów i poprawić komfort życia pacjentów. Ważne jest, aby znać swoje alergeny i unikać ich kontaktu ze skórą, regularnie nawilżać skórę emolientami, stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza i zgłaszać się do specjalisty w razie pogorszenia stanu skóry lub wystąpienia powikłań.