Czarna marchew niedocenionym lekiem na raka?

Czarna marchew zwana też fioletową to najstarsza odmiana marchwi. Jej historia zaczyna się już w starożytnych Chinach. Do Europy została sprowadzona na przełomie XII-XIII wieku przez ponad 300 lat królowała na Europejskich stołach, wszystko zmieniło w XVII wieku kiedy to Holendrzy wymyślili pomarańczową odmianę marchwi. Pomarańczowa marchew zaczęła królować na Europejskich stołach i wyparła jej czarną odmianę. Dzisiaj próżno jej szukać w sklepach i warzywniakach. A to wielka szkoda dla naszego zdrowia. Czarna marchew jest o wiele zdrowsza od jej pomarańczowej odmiany. Pomoże ci w wielu aspektach życia między innymi w walce z nowotworami.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym wspaniałym warzywie to przeczytaj dalszą cześć tego artykułu.

Czarna marchew – zastosowanie

Czarna odmiana marchwi pod względem smaku praktycznie nie różni się od pomarańczowej. Można odczuć wrażenie, że czarna jest tylko odrobinę mniej słodka. Swój czarny kolor zawdzięcza zawartości w sobie sporej ilości antocyjanów.

Badania nad antocyjanami prowadził w 1914 roku Richard Martin Willstatter, który udowodnił ich pozytywny wpływ na odporność człowieka i wspomaganie funkcji ochronnych w naszym organizmie.

Antocyjany można również znaleźć w ciemnych winogronach, bakłażanie, czarnej jagodzie czy w czerwonej fasoli.

Czarna marchew – pozytywny wpływ na zdrowie

Wpływa na układ naczyniowo-sercowy

Częste spożywanie czarnej marchwi obniża poziom złego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu.

Czarna marchew dla cukrzyków

Spożywanie czarnej marchwi polecana jest osobom chorym na cukrzycę. Udowodniono, że spożywanie tej odmiany marchwi reguluje poziom cukru we krwi.

Czarna marchew a odchudzanie

Jest mało kaloryczna w 100g czarnej marchwi jest tylko 40 kalorii. Oprócz tego zawiera bardzo duże ilości błonnika, który jest wskazany dla osób chcących stracić na wadze.

Błonnik wspomaga trawienie i daje uczucie sytości na długi czas. Oczyszcza jelita ze złogów i toksyn oraz obniża poziom cukry we krwi.

Przy problemie z żylakami

Antocyjany posiadają właściwości przeciwzapalne, oprócz tego poprawia kondycję układu krwionośnego.

Rak jelita grubego

Czarna marchew zawiera w sobie minerały i przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed rozwojem komórek rakowych.

Według badań Uniwersytetu w Maryland regularne spożywanie produktów zawierających antocyhany niszczy komórki rakowe powstałe w naszej okrężnicy.

Domowy krem na rozstępy – poprawę widać po tygodniu!