Masz problem z częstym oddawaniem moczu? Sprawdź czy to nie objaw ciężkiej choroby!

Częste oddawanie moczu najczęściej związane jest z infekcją układu moczowego. Ma to związek z obecnością bakterii w naszym układzie moczowym. Przeważnie dotyka kobiety i dzieci. Najczęściej przebiega łagodnie, a leczenie polega na podaniu odpowiedniego antybiotyku. Ale to nie jest jedyna przyczyna częstomoczu. W niektórych przypadkach może sygnalizować bardzo poważne choroby!

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie są przyczyny częstomoczu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Częste oddawanie moczu – Co oznacza?

Częstomocz to objaw choroby polegające na częstym oddawaniu moczu w małych ilościach. O częstomoczu mówimy przy potrzebie oddawania moczu ponad 7 razy w ciągu dnia i ponad 2 razy w nocy.

Częstomocz często jest mylony z tak zwanym wielomoczem potrzebę oddawania ponad 3 litrów moczu dziennie.

Częste oddawanie moczu – Przyczyny

Infekcja dróg moczowych

Niewątpliwie zakażenie dróg moczowych to najczęstsza przyczyna częstego oddawania moczu. Charakteryzuje się uczuciem  bólu (może też występować pieczenie) podczas oddawania moczu. Podczas zakażenia dróg moczowych może wystąpić gorączka.

Infekcja dróg moczowych częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, statystycznie 4/5 kobiet przynajmniej raz w życiu miały zakażone drogi moczowe.

Choroba prostaty

Inną częstą przyczyną częstomoczu są choroby gruczołu krokowego czyli prostaty. Rozróżniamy 3 choroby prostaty: zapalenie, łagodny przyrost lub rak.

Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 50-tym roku życia.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia gruczołu prostaty jest bolesność podczas oddawania moczu. Oprócz bólu może wystąpić gorączka, ropna wydzielina z cewki moczowej, dreszcze, ból w dole pleców, tkliwość palpacyjna gruczołu krokowego.

Częste oddawanie moczu może być związane również ze słabym strumieniem moczy bądź problemem z jego oddawaniem. Przyrost prostaty lub rak prostaty charakteryzuje się problemem z oddaniem moczu lub bardzo słabym strumieniem moczu.  Spowodowane jest uciskiem powiększonego gruczołu krokowego na szyjkę pęcherza moczowego. Nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej niemocy oddania moczu.

Cukrzyca

Charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu o słodkim zapachu. Częstomocz to sposób naszego organizmu na pozbycie się nadmiaru glukozy.

Ciąża

Problem częstego oddawania moczu występuje u kobiet w ciąży. Pojawia się około 6-7 tygodnia ciąży i trwa aż do porodu. Powodem częstomoczu podczas ciąży jest rozrost macicy i jej nacisk na pęcherz.

Niedoczynność przysadki mózgowej

Częste oddawanie moczu pojawia się również podczas niedoczynności przysadki mózgowej. Obok częstomoczu występuje senność, osłabienie organizmu, zapadnięte oczy, obrzęknięte powieki, bladość skóry.

Przyjmowanie  diuretyków

Diuretyki czyli leki moczopędne przyjmowane są podczas chorób układu krążenia, chorób układu moczowego, niewydolności nerek, marskości wątroby.

Udar mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego

Uszkodzenie nerwów przesyłających informację z mózgu do pęcherza moczowego również mogą doprowadzić do częstego oddawania moczu.

Nietolerancja laktozy – jak samodzielnie sprawdzić, czy ją masz?