Trądzik różowaty- Co to takiego? i jak go leczyć?

Trądzik różowaty jest przewlekła chorobą zapalną skóry twarzy. Szacuje się. że z tą uciążliwą dolegliwością zmaga się nawet 10% populacji, dotyczy wyłącznie osób dojrzałych. Na tą dolegliwość skarżą się głównie kobiety i stanowią aż 75% chorych. Chociaż mężczyzn uskarżających się trądzik różowaty jest o wiele mniej to jednak właśnie u nich najczęściej przebieg choroby jest cięższy niż w przypadku kobiet. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, uważa się, że wpływ na jej rozwój mają zaburzenia hormonalne i naczyniowo-ruchowe oraz geny. Dowiedź się jak leczyć trądzik różowaty. Trądzik różowaty- Co to takiego? i jak go leczyć?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą, która obejmuje skórę twarzy, którą charakteryzują przede wszystkim zaczerwienienie, pajączki oraz krostki pojawiające się w okolicy czoła, nosa, policzków i brody. Schorzenie występuje wyłącznie u osób dorosłych, a jego pierwsze objawy najczęściej pojawiają się około 30 roku życia. Trądzik różowaty najczęściej występuje wśród mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy (głównie I i II fototyp skóry), a także w Ameryce Północnej.

Przyczyny tej choroby nie są znane, ale wiadomo, że najczęściej chorują na nią osoby o jasnej karnacji, jasnym kolorze oczu i włosów i cerze naczynkowej. Przypuszcza się również, że osoby, które w okresie dojrzewania zmagały się z ostrą odmianą trądziku młodzieńczego lub z łojotokowym zapaleniem skóry, są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na trądzik różowaty. Na problem z trądzikiem różowatym uskarżają się najczęściej kobiety w wieku 30-55 lat. Stanowią one aż 75% ogółu osób jakie skarżą się na objawy trądziku różowatego.

Trądzik różowaty- na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Pierwsze objawy trądziku różowatego najczęściej pojawiają się w okolicy 30 roku życia. Charakterystycznym objawem jest rumień jaki pojawia się w centralnej części twarzy (czoła, nosa, policzków i brody). Na początku rumień ma charakter przelotny. Z czasem jednak rumień się utrwala, a następnie pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne ( pajączki), a na środkowej części twarzy grudki i krostki z towarzyszącym im uczuciem swędzenia i pieczenia. W późnym stadium dochodzi do przerastania  gruczołów łojowych, czego skutkiem może być nawet nawet zmiana kształtu twarzy, np. nosa. Pełny rozwój trądziku różowatego następuje w wieku 40–50 lat. Ponadto u blisko połowy pacjentów, w przebiegu choroby, pojawiają się dolegliwości oczne. Zwykle jest to nawracające zapalenie spojówek i brzegów powiek. 

Z uwagi na różne obrazy choroby u poszczególnych chorych wyróżnia się następujące postaci choroby:

  • Postać rumieniowa – u osób tych osób występuje rumień przelotny lub przetrwały, zmiany lokalizują się na twarzy. Okresowo dochodzi do rozwoju grudek i krostek.
  • Postać grudkowo-krostowa – w tej postaci choroby rumień występuje trwale. Zwykle obejmuje środkową część twarzy. Okresowo na skórze chorego pojawiają się krostki i grudki.
  • Postać przerostowo-naciekowa – skóra u osób chorujących na postać przerostowo-naciekową jest pogrubiała, jej powierzchnia jest nieregularna. Obecne są zmiany guzowate. Postać przerostowo-naciekowa najczęściej manifestuje się w postaci zmian w okolicy nosa, czoła, policzków i brody. U chorych dochodzi do zapalenia mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
  • Postać oczna – pacjenci zgłaszają przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Choroba objawia się łzawieniem, przekrwieniem spojówek, swędzeniem, pieczeniem oczu. Może występować światłowstręt i uczucie ciała obcego w oku.
  • Postać ziarniniakowa – objawia się występowaniem żółtych, brązowych, czerwonych grudek i guzków, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmiany występują wraz z niewielkim stanem zapalnym lub w skórze niezmienionej.

Choroba ma charakter przebiegły, przebiega z okresami łagodzenia lub ustąpienia objawów chorobowych i zaostrzeń, które wymagają stosowania leków. Każde zaostrzenie się choroby przyczynia się do postępującego uszkodzenia skóry.

Trądzik różowaty- leczenie

Jeżeli pacjent zaobserwuje powyższe zmiany chorobowe, powinien się udać do dermatologa w celu potwierdzenia choroby oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Trądzik różowaty leczy się preparatami poprawiającymi krążenie, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i wpływającymi na odnowę bariery naskórkowej, niekiedy stosuje się również zabieg chirurgiczny oraz laserowy. Niestety, ale nie da się całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. Leczenie ma na celu przede wszystkim zmniejszenie istniejących objawów, a następnie zapobiegnięcie pojawieniu się nowych zmian.

Podczas leczenia ważne jest również unikanie czynników, które mogą mieć związek z powstawaniem oraz zaostrzaniem zmian chorobowych. Chorzy powinni się wstrzymać się od wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, zażywania gorących kąpieli, czy też spożywania alkoholu, czekolady i kawy. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny także unikać stresu oraz gwałtownych zmian temperatury. Dietę należy oprzeć o warzywa i owoce oraz także unikać pikantnych potraw. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Kosmetyki powinny być przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, które chronią warstwę lipidową skóry i gwarantują odpowiednie jej nawilżenie.