Nigdy nie włączaj klimatyzacji zaraz po wejściu do samochodu! Jest to bardzo szkodliwe!

Kolejne dni w kraju zapowiadają się jeszcze bardziej upalnie niż poprzednie. Jednym z niewielu miejsc, gdzie możesz się szybko schłodzić jest samochód z włączoną klimatyzacją. Już po paru sekundach odczuwasz przyjemny chłód. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że włączenie klimatyzacji zaraz po wejściu do samochodu jest skrajnie niebezpieczne. W upały wdychamy z klimatyzacji śmiertelnie groźną substancje w postaci jej oparów!

Bardzo wysokie temperatury są uciążliwe, samochód nagrzewa się momentalnie, dlatego klimatyzacja działa praktycznie w każdym samochodzie w którym jest zamontowana. Włączamy ją zaraz po uruchomieniu silnika samochodu. Niestety mało kto wie, że wiąże się to z tym, że w zamkniętym samochodzie znajdują się bardzo duże ilości benzenu. W zamkniętym niewywietrzonym samochodzie może znajdować się do do 4000 mg, stanowi to ponad 40 krotne przekroczenie dopuszczalnej dawki!

Benzen to niebezpieczna substancja, która negatywne wpływa na zdrowie człowieka. Wdychanie jego oparów może powodować pogorszenie samopoczucia, intensywne bóle głowy, pogorszenie stanu cery. Długotrwałe przebywanie w oparach benzenu może powodować niszczenie szpiku kostnego, czego efektem może być rozwój raka czy białaczki.

Jeśli wsiadamy do samochodu i od razu włączamy klimatyzacje nie wietrząc przy tym wcześniej samochodu wdychamy maksymalną ilość benzenu. Dodatkowo szkodliwe jest to, że klimatyzacja najpierw wydmuchuje ciepłe powietrze z samochodu a dopiero potem zaczyna chłodzić powietrze z zewnątrz co potęguje ilość benzenu.

Co zrobić, by zminimalizować ilość szkodliwej substancji? Zanim zaczniesz jazdę wywietrz dobrze samochód przez otwarcie drzwi i okien a dopiero potem ruszaj, klimatyzacje włącz dopiero po 2 minutach, gdy samochód będzie przewietrzony.